LOVEČEK, L. Laboratorní metody testování kluzných ložisek spalovacích motorů [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta strojního inženýrství. 2018.

Posudky

Posudek vedoucího

Omasta, Milan

Téma práce představuje zajímavý a velmi komplexní problém týkající se přenositelnosti výsledků stanovených pomocí zařízení s vyšší mírou modelového zkreslení (univerzálních tribometrů). Práce byla zadána ve spolupráci s výzkumným a vývojovým centrem průmyslového partnera a z velké části byla využita jeho experimentální zařízení. Diplomant k řešení přistupoval velmi samostatně, přičemž zaměření jednotlivých experimentů a výsledky byly z velké části konzultovány u průmyslového partnera. Práce zahrnuje velké množství časově náročných testů (měření opotřebení). Volba metodiky testování „start-stop“ a vzorků s reálnou geometrií do jisté míry degraduje původní záměr zadání. Přínos lze mj. spatřovat v posouzení opakovatelnosti, provedení souvisejících konstrukčních úprav a porovnání výsledků „parametrově“ shodných tribometrů, což podtrhuje komplexnost celého problému. Výstupem je text odborného článku, samostatně připravený diplomantem. Po revizi ze strany vedoucího bude odeslán k posouzení do časopisu v databázi Scopus.

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Splnění požadavků a cílů zadání C
Postup a rozsah řešení, adekvátnost použitých metod B
Vlastní přínos a originalita B
Schopnost interpretovat dosažené výsledky a vyvozovat z nich závěry C
Využitelnost výsledků v praxi nebo teorii A
Logické uspořádání práce a formální náležitosti B
Grafická, stylistická úprava a pravopis C
Práce s literaturou včetně citací B
Samostatnost studenta při zpracování tématu B
Navrhovaná známka
C

Posudek oponenta

Lofaj, František

Práca mala jasne stanovené ciele spojené s charakterizáciou správania sa klzných ložísk na konkrétnom testovacom priemyselnom zariadení a ich porovnania s hodnotami dosahovanými na dvoch laboratórnych zariadeniach. Tu sa skrýva silná aj slabá stránka práce. Vysoko hodnotím praktický význam samotnej práce, jej prínos k testovaniu a pochopeniu spoľahlivosti nameraných výsledkov vo výrobnej praxi, schopnosti autora odhaliť príčiny nepresností merania a prispieť k technickým úpravám na ich odstránenie u existujúcich laboratórnych tribometrov. Z druhej strany, v práci chýba detailnejšia charakterizácia priemyselného tribometra (popis v kap. 4.2.3. je príliš stručný a obrázok 23 príliš schematický) a autor sa väčšinou ohraničuje len na konštatovanie zistených hodnôt a porovnanie kriviek z jednotlivých tribometrov bez hlbšej analýzy možných príčin rozdielov medzi hodnotami koeficientu trenia, opotrebenia a veľkých rozptylov ich hodnôt. Diskusia v kapitole 6 je v skutočnosti len pokračovaním popisu výsledkov. V práci je niekoľko tlačových chýb, ktoré mohli byť odstránené jednoduchým spell-check-om Napriek tomu na práci oceňujem dobré zvládnutie teoretických základov, veľké množstvo experimentálnej práce, schopnosť úpravy existujúceho zariadenia a dosiahnutie zlepšenia jeho presnosti, s potenciálom priameho dosahu do výrobnej praxe a hodnitím ju ako veľmi dobrú.

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Splnění požadavků a cílů zadání A
Postup a rozsah řešení, adekvátnost použitých metod A
Vlastní přínos a originalita B
Schopnost interpretovat dosaž. výsledky a vyvozovat z nich závěry C
Využitelnost výsledků v praxi nebo teorii A
Logické uspořádání práce a formální náležitosti B
Grafická, stylistická úprava a pravopis B
Práce s literaturou včetně citací B
Navrhovaná známka
B

Otázky

eVSKP id 109400