CHOVANEC, E. Řízení přístupu k datům v cloudu [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta elektrotechniky a komunikačních technologií. 2021.

Posudky

Posudek vedoucího

Hajný, Jan

Práce je zaměřena na problematiku cloudových úložišť. Cílem bylo vybrat vhodnou platformu pro archiv digitálních důkazů a implementovat doplňkové funkce. Cíle práce považuji za splněné v plném rozsahu. Hlavním výsledkem práce je subsystém dlouhodobé archivace, který student sám navrhnul a implementoval. Výsledek je použitelný i pro navazující projekty a splňuje požadavky vedoucího. Po formální stránce jsem v práci nenašel výraznější nedostatky. Rozsah i obsah je na bakalářskou práci více než dostatečný. Jako drobný nedostatek vidím zpracování závěrečných výkonových testů, které mohou být pro čtenáře zmatečné. Student během semestru komunikoval a reagoval na podněty v adekvátní míře. Celkově hodnotím práci jako zdařilou, 90b/A.

Navrhovaná známka
A
Body
90

Posudek oponenta

Malina, Lukáš

Bakalářská práce se věnuje nástrojům pro řízení přístupu ke cloudovým úložištím a realizaci aplikace pro zabezpečení dat a jejich archivaci. Práce je nezvykle textově rozsáhlá a je rozdělena do 4 hlavních kapitol, z toho 2 jsou teoretické a 2 praktické. Teoretická část se zabývá analýzou cloudových řešení pomocí 10 kritérií, kdy 8 kritérií je hodnoceno binárně ANO/NE. Tento způsob srovnání mohl být přehledněji zpracován pomocí sečtení bodů a následného seřazení jednotlivých produktů. V tabulkách u produktů schází jejich reference, např. pomocí odkazů a poznámek pod čarou. Popis v „Použité šifrovacie algoritmy“ u služby Nextcloud mohl být přehlednější a jasněji oddělovat postupy na straně klienta a na straně serveru. Popis mohl být podpořen i ilustračním schématem. Praktická část popisuje zprovoznění zabezpečeného uložiště Nextcloud a realizaci dlouhodobé archivace. U sekce 3.5 by bylo vhodné krátce představit požadavky PROPFIND, GET a PUT. Provedené výkonnostní testy jsou rozepsané v sekci 3.5 pouze na 1,5 strany. Popis testů a výsledků je stručný a neobsahuje bližší informace, např. počet opakování, velikost testovaných souborů. Popis návrhu a běhu systému v kapitole 4.2.1 je místy nepřehledný a bylo by lépe některé procesy popsat číslovaným seznamem krok po kroku. Popis komponent 4.2.2 měl být před 4.2.1, kdy už byly zmíněny v textu. Barvy u spojení na Obr. 4.2 zůstaly bez bližšího vysvětlení. Při popisu implementace archivace v 4.3.2 mezi stranami 57 až 68 jsou popsány jednotlivé části. Nicméně v textech u těchto částí jsou poněkud nepřehledně namíchány informace o jejich funkci, implementaci, konfiguraci, instalaci, spuštění i možných budoucích rozšíření. Přechody v popisu nejsou ani odděleny podnadpisy. Dlouhé pasáže textu jsou proloženy jen jedním obrázkem a není ani využito nějakých číselných a bodových seznamů. Prezentace výsledků je dobrá. Výsledky jsou prezentované několika jednoduchými grafy. Přestože jsou v příloze tabulky označeny A.1 a až A.10 nejsou propojeny s textem. Přiložené zdrojové kódy mohly být více okomentovány. Z formálního hlediska má práce několik menších chyb, překlepů a nedostatků, např. nejednotnost konfiguračních příkazů na straně 37, kdy některé jsou v shellu, jiné ne. Literatura obsahuje 38 zdrojů. Z toho jsou ale některé reference pouze odkazy na webové stránky nástrojů, např. Nextcloud. Celkově práci doporučuji k obhajobě s hodnocením C, 72 bodů.

Navrhovaná známka
C
Body
72

Otázky

eVSKP id 133518