SINČÁKOVÁ, L. FTIR analýza půd s obsahem plastů a mikroplastů [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta chemická. 2021.

Posudky

Posudek vedoucího

Doležalová Weissmannová, Helena

Bakalářská práce Lenky Sinčákové se zabývá aplikací metody FTIR v problematice plastů a mikroplastů v analýze půd, s rozsahem 52 stran. Teoretická část shrnuje základní poznatky vybraných plastů, přehled identifikace mikroplastů a porovnání metod, spolu s využitím FTIR metody pro analýzu půd a mikroplastů. Experimentální část obsahuje popis použitých FTIR metod, metodiku přípravy vzorků k analýze a metody vyhodnocení získaných dat. V práci byly použity modelové směsi referenčních půd s mikroplasty PET a PHB a také reálné vzorky půd z regionu Ostrava. Interpretace a diskuze výsledků je detailně zpracována a je zaměřena na vyhodnocení dat získaných metodou ATR-FTIR a vyhodnocení FTIR spekter pomocí SW OPUS jako součásti přístroje Alpha II. Tato část práce je správně sepsána a je vhodně uvedena interpretace výsledků získaných z analýzy vybraných IR pásů pro vytvoření kalibračních, korelačních závislostí a validací modelů. Součástí práce je vyhodnocení reálných vzorků půd. Závěr práce shrnuje získané výsledky této bakalářské práce. Celkově lze práci hodnotit klasifikačním stupněm A.

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Kvalita zpracování výsledků A
Interpretace výsledků, jejich diskuse A
Závěry práce a jejich formulace A
Využívání konzultací při řešení práce A
Celkový přístup k řešení úkolů A
Splnění požadavků zadání A
Studium literatury a její zpracování B
Využití poznatků z literatury A
Navrhovaná známka
A

Posudek oponenta

Pavlovský, Jiří

Práce se věnuje problematice mikroplastů v půdních systémech s využitím techniky FTIR pro kvalitativní i kvantitativní analýzu s využitím techniky ATR. Byly namíchány modelové směsi ze třech různých typů modelových půd a mikroplastů PHB a PET v různých koncentracích. Byly po identifikaci vhodných oblastí následně sestrojeny kalibrace, které měly lineární charakter, včetně validačních závislostí na základě vypočteného množství uhlíku, které se prokázalo jako vhodné, jelikož byly dobré korelace mezi skutečnými a predikovanými závislostmi uhlíku, včetně vypočtených koeficientů determinace. Následně byly zhodnoceny i reálné vzorky půd. Tady byla bakalářská práce splněna s vytyčenými cíly práce a hodnotím ji velice kladně. Bakalářská práce má klasické členění do 6 hlavních kapitol. Kapitoly na sebe plynule navazují. V úvodu jsou zmíněny hlavní myšlenky, které směřují tuto práci, jak bude členěna z pohledu teoretického i praktického. Teoretická část se věnuje plastům i mikroplastům obecně, včetně rozdělení, výskytu, toxicitě a jejich výskytu v půdě. Dále je velká část teoretické části věnována možnosti identifikace těchto mikroplastů s důrazem na termogravimetrii, FTIR a GC/MS analýzy. Tato část práce je velice hezky popsána. Experimentální část obsahuje kromě použitých přístrojů a zařízení i seznam vzorků, rozdělení a přípravy modelových půd s PET a PHB a vlastní měření na FTIR, včetně vyhodnocení kalibrací a validaci, jak bylo již zmíněno. Poté jsou změřeny reálné půdy. Kriticky je provedeno zhodnocení, tato kapitola je přehledná, dat je velké množství a jsou správně vyhodnocena a v kapitole Závěr je vše přehledně shrnuto. Literárních zdrojů je celkem 39, převážně zahraničních, ale mohly být bohatší.

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Splnění požadavků zadání A
Logické členění práce A
Kvalita zpracování výsledků A
Interpretace výsledků, jejich diskuse A
Využití literatury a její citace B
Úroveň jazykového zpracování A
Formální úroveň práce – celkový dojem A
Závěry práce a jejich formulace A
Navrhovaná známka
A

Otázky

eVSKP id 131281