KLAŠKA, P. VEŘEJNÝ MĚSTSKÝ PROSTOR – IVANČICE [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta architektury. .

Posudky

Posudek vedoucího

Boháč, Ivo

Slovní hodnocení práce: Výrazná samostatnost studenta přerostla prakticky do fáze takového omezení kontaktu, že nebylo možné jeho návrhy korigovat. Předložená práce je proto výhradně projevem studentových představ o dané problematice a je na něm, abytyto své koncepční názory před diplomovou komisí vysvětlil a obhájil. Otázky a náměty k obhajobě: Pokud student uvádí jako jeden z hlavních úkolů pro svoji práci omezit v rámci dopravního konceptu parkování v centrálních prostorech historického jádra, uvažoval o jiném – důstojnějším řešení předprostoru radnice na Palackého náměstí? Není nabízené řešení pouhým ústupkem utilitárním požadavkům zaměstnanců radnice, a to jednoznačně na úkor architektonické kvality?

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Přístup studenta ke zpracování D 62 Přístup studenta v průběhu celého magisterského modulu vnímám jako velmi zvláštní a přinejmenším překvapivý.
Navrhovaná známka
D
Body
62

Posudek oponenta

Pospíšil, Zdeněk

I přes určité nedostatky a zjevnou snahu nahradit chybějící rozsáhlou citací jiných dokumentů a opakováním stejného konstatuji, že práce v zásadě splňuje požadavky kladené na závěrečnou práci.

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Urbanistické řešení C V úvodní části je prezentována citace z ÚPD obce, postrádá ovšem jasné vymezení řešeného území a proto je v podstatě nepřehledná a nesrozumitelná. Základní urbanistická koncepce předložená v práci je možná a v zásadě funkční. Vykazuje nicméně některé návrhové prvky, které jsou z pohledu budoucnosti historického jádra města diskutabilní – namátkou uvádím řešení předprostoru radnice jako parkoviště nebo staronovou proměnu území Komenského náměstí na velké parkoviště.
Architektonické řešení C Architektonické řešení prostor náměstí je možné, jako vhodné vidím uplatňování tradiční materiálové základny u povrchů ploch a komunikací. Doporučuji využít pro prvky mobiliáře soudobý výraz – z prezentovaného není jednoznačně patrné, zda tak uvažoval rovněž autor (viz. Technicko konstrukční řešení). U objektu židovského centra pro posouzení zvolené architektonické formy postrádám jasnější definici stávající či budoucí okolní zástavby. V koncepci zeleně jsou uplatňovány prvky ne zcela odpovídající tradici moravského města – oleandry v kontejnerech, alej sakur... Zahradnické produkce přitom dnes nabízejí řadu možných alternativ.
Provozní řešení D K problémům provozně dispozičního řešení náměstí se vyjadřuji v kapitole (Urbanistické řešení). U návrhu židovského centra považuji za zvláštní, že prvek recepce a infopultu autor osadil do zadní části přízemí ve vazbě na dvorek, k hlavnímu vstupu z ulice naopak vložil jednací místnost. Za otázku k diskuzi rovněž považuji situování archivu do posledního poschodí, především s ohledem na použití dřevěných trámových stropů a jejich zatížení kompaktními úložnými regály.
Technicko konstrukční řešení C V textové části hovoří autor o klasickém pojetí prvků městského mobiliáře. V grafických přílohách ovšem prezentuje prvky moderního – soudobého designu. Materiálové a konstrukční řešení prvků náměstí je v zásadě možné. U materiálového a konstrukčního řešení židovského centra postrádám podrobnější popis – např. skladeb konstrukcí a pod.
Formální úroveň C V části urban. konceptu je poněkud na škodu, že se pro prezentaci různých témat neustále opakuje stejný výkres. Výsledná grafická prezentace by zasloužila více času a pozornosti – např. vizualizace nevypovídají mnoho o vzájemném spolupůsobení stávajícího a nově navrženého.
Navrhovaná známka
C
Body
72

Otázky

eVSKP id 83114