LEVDONSKAYA, A. Kyberfeminismus: ženy a kyberprostor [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta elektrotechniky a komunikačních technologií. 2020.

Posudky

Posudek vedoucího

Kotásek, Miroslav

Význam zpracovávaného tématu kyberfeminismu, byť se tak děje „pouze“ na bakalářské úrovni, spatřuji v tom, že se tu nesugeruje technologie jako cosi „neutrálního“, popsatelného čistě technickými termíny Význam a dosah dané technologie tu vystupuje teprve skrze roli, kterou jí přisoudíme v sociální, kulturní a výrobní praxi. Technologie je pak zpětně schopna sociální, kulturní i průmyslové struktury zásadním způsobem proměňovat. Předkládaná bakalářská práce tuto možnost demonstruje právě prostřednictvím „kyberfeminismu“ – tedy na propojení převážně sociálních a politických otázek s prostředím „kyberprostoru“ a „sítí“. Autorka práce ukazuje dobrou orientaci v problematice, jak dokazuje i seznam sekundární literatury a její pochopení často relativně komplikovaných interdisciplinárních teorií odpovídá bakalářskému stupni studia. Čtivosti práce napomáhá „diachronická“ koncepce, časová linka pomáhá udržet významným způsobem konzistentnost výkladu. Z práce je také patrné autorčino zaujetí tématem, které však místy vedlo k formulaci příliš jednoznačných tvrzení, která mohla být rozvedena nebo relatizována. Hlubší analýzu postrádám např. v případě prohlášení spojených s kyberfeministickou platformou VNS Matrix, konkrétně toho, jak se propagovaná „viscerálnost“ ženského těla má projevit a fungovat ve virtuálním, digitálním „kyberprostoru“. Jazykově je práce zpracována relativně suverénně, nejčastější chyby jsou spojeny s užitím členů a především s interpunkcí (čárky ve vedlejších větách vztažných). Na několika místech práce chybí odkaz k citovanému zdroji. Místy se objevují překlepy a konečná redakce práce mohla být důslednější. Z českých částí práce (abstrakt a rozšířený abstrakt) je zjevné, že je nečetl český rodilý mluvčí. Bohužel to celkovému dojmu z práce dosti ubírá.

Navrhovaná známka
B
Body
88

Posudek oponenta

Šedrlová, Magdalena

Práce „Kyberfeminismus: ženy a kyberprostor“ je téměř ukázkovým textem, který byla radost číst. Alisa Levdonskaya do puntíku splňuje zadání a naprosto přehledně, strukturovaně a logicky čtenáře seznamuje s hlavními myšlenkami kyberfeminismu, který neopomíná zasadit do historického kontextu feminismu jako takového, a ukazuje technologie v čele s internetem jako nástroj ženské emancipace. Tento fakt dokáže i relativizovat, např. tvrzením že ne ve všech zemích se poměr uživatelek k uživatelům internetu postupně zlepšuje. Velmi oceňuji, že autorka, přestože nebyla v rámci svého studia na FEKT nijak systematicky vzdělávána v oblasti genderových studií, prokázala, že se v této problematice velmi dobře orientuje a dokáže ji poměrně suverénně zpracovat. Vzhledem k zaměření fakulty, potažmo celé univerzity, se jedná o ojedinělý počin, který by zasloužil ocenit i jinde než pouze v rámci obhajoby bakalářské práce. Přestože k obsahu nemám žádné výhrady, nutno dodat, že po jazykové stránce tato práce úplně dokonalá není. Autorka se sice drží formálního akademického stylu, nicméně se opakovaně dopouští pravopisných (často se jedná o záměnu homofonů – např. take plays/place) i jiných chyb. Ačkoliv výše uvedené jazykové chyby úroveň práce trochu kazí, celková kvalita je stále vysoko nad průměrem, a proto navrhuji hodnocení A (93 bodů).

Navrhovaná známka
A
Body
93

Otázky

eVSKP id 127129