HŐHN, M. Koncepty chlazení ve výkonové elektronice [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta elektrotechniky a komunikačních technologií. 2024.
Student Matěj Hőhn vypracoval bakalářskou práci na téma Koncepty chlazení ve výkonové elektronice. První část práce se zabývá výpočtem ztrát ve výkonových polovodičových spínacích prvcích a možnými způsoby chlazení výkonové elektroniky. Druhá část práce je prakticky založená a v rámci této části student pod vedením vedoucího práce připravil laboratorní pracoviště pro měření tepelného odporu chladičů. Příprava pracoviště zahrnovala návrh a výrobu napěťově řízeného zdroje proudu, který byl použit pro napájení výkonového MOS-FET tranzistoru, který sloužil jako zdroj ztrátového výkonu. Následně byla provedena měření tepelného odporu v závislosti na napájecím napětí chladicího ventilátoru u dvou rozdílných chladičů. Student na práci systematicky pracoval a pravidelně využíval konzultací s vedoucím. Je škoda, že některé informace týkající se například samotného návrhu laboratorního pracoviště a jeho realizace a principu funkce nebo informace týkající se jednotlivých měření nebyly v práci lépe a detailněji popsány. Naopak je při popisu občas věnována zbytečná pozornost méně podstatným, konstrukčním detailům. I přesto jsem s množstvím odvedené práce a s výslednou prací spokojen. Všechny body zadání byly splněny a práci doporučuji k obhajobě.
Bakalářská práce popisuje koncepty chlazení ve výkonové elektronice. Tato práce je rozdělena do úvodu, pěti hlavních kapitol a závěru. Práci lze rozdělit do dvou celků, teoretické a praktické. První dvě kapitoly prvního celku se věnují teorii výpočtu ztrát polovodičových výkonových prvků a přenosům tepla. První celek je uzavírán postupem výpočtu chladičů a rešerší způsobů chlazení v oblasti výkonové elektroniky. Druhý celek se věnuje experimentálnímu měření tepelných odporů chladičů. Práce má celkově 73 stran, jedná se tedy o rozsáhlejší bakalářskou práci. Úprava práce v některých částech pokulhává. Uspořádání textu, rovnic, obrázků a tabulek je v několika případech nevhodně rozvrženo. Grafická úprava obrázků by mohla být lepší, například obrázek 4.4 na straně 29 je značně nepřehledný a matoucí. Úprava tabulek je sjednocená, nicméně tabulka 2.3 na straně 21 působí nepřehledně. V práci se nachází gramatické chyby, nejvíce musím vytknout formulaci vět. Text se v práci obtížně četl a smysl některých formulací šlo stěží pochopit. Také se v práci vyskytují nevhodná slovní spojení. Počet zdrojů je adekvátní na bakalářskou práci. Rešerše možných způsobů chlazení v oblasti výkonové elektroniky je členěna relativně dobře. Experimentální část, tedy měření tepelných odporů chladičů, je popsána trochu stroze. Autor se zaměřuje na detaily, které nejsou pro práci podstatné. Příkladem je sekce 5.1.3, která popisuje připevnění tranzistoru a ventilátoru na chladič. Celkově byly měřeny dva chladiče s ventilátory. Tepelné odpory v závislosti na napětí ventilátorů jsou uvedeny na obrázcích 5.14 a 5.18. Je patrné, že se výsledky shodují s teoretickými předpoklady. Dále jsou tyto závislosti proloženy vztahem pro výpočet tepelného odporu, rovnice (5.8), a jsou identifikovány jednotlivé koeficienty pomocí programu Matlab. I přes výše zmíněné nedostatky celkově hodnotím práci jako velmi dobrou. Závěrem je tedy možné konstatovat, že zadání bakalářské práce bylo splněno a práci doporučuji k obhajobě.
eVSKP id 160420