BENČÍK, Š. Mobilní aplikace pro organizaci a sledování úkolů a času [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta informačních technologií. 2024.

Posudky

Posudek vedoucího

Rychlý, Marek

Celkově považuji studentův přístup k řešení práce za lehce podprůměrný a navrhuji hodnocení uspokojivě (D) .

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Informace k zadání Cílem práce bylo vyvinout mobilní aplikaci pro správu úkolů a nad nimi stráveného času, která by byla kompatibilní s existujícími nástroji taskwarrior a timewarrior. Z pohledu vedoucího se jednalo o středně obtížnou a implementačně zaměřenou práci. Zadání považuji za splněné.
Práce s literaturou V získávání a využívání studijních materiálů byl student velmi aktivní a samostatný.
Aktivita během řešení, konzultace, komunikace První semestr student pracoval s velkým zájmem a často konzultoval. Druhý semestr se na dlouhou dobu odmlčel, avšak v závěru svůj postup opět konzultoval (zejména výsledné programové řešení) a dílo dokončil.
Aktivita při dokončování Práce byla odevzdána s týdenním odkladem. Programové řešení bylo s dostatečným předstihem konzultováno. Výsledná podoba technické zprávy byla konzultována pouze rámcově.
Publikační činnost, ocenění Bez publikací či ocenění. Výsledky jsou zveřejněny jako open-source.
Navrhovaná známka
D
Body
65

Posudek oponenta

Hranický, Radek

V rámci práce vzniklo zajímavé inženýrské dílo, které poskytuje užitečnou funkcionalitu. Problém je stručnost technické zprávy, která obsahuje jen "nutné minimum" informací. Při uspokojivém zodpovězení otázek k obhajobě doporučuji hodnocení stupněm "C".

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Náročnost zadání Téma práce je implementačního charakteru. Zadání jasně specifikuje, co má vytvořené dílo umět. Hodnotím jej jako průměrně obtížné.
Rozsah splnění požadavků zadání Zadání bylo splněno. Drobné výhrady mám však k řešení části bodů 3 a 4. Konkrétně, v návrhu řešení chybí podrobnější popis funkcionality. Vyhodnocení výsledků práce, konkrétně vytvořené aplikace, je extrémně stručné a takřka na hranici akceptovatelnosti. Zbytek se zdá býti v pořádku.
Rozsah technické zprávy Dle app.fit.vut.cz/normostrany má text 45 normostran. Splňuje tedy pouze minimální požadavky. To by bylo odpustitelné, pokud by klíčové části (zejména návrh a zhodnocení aplikace) byly dostatečně podrobné a konkrétní. Bohužel, ani u nich není situace ideální.
Prezentační úroveň technické zprávy 57 Textová část práce je minimalistická. Teorie má necelých 7 stran. Kapitola o návrhu je příliš stručná. Specifikace požadavků je zpracována pěkně, stejně tak celkový pohled na architekturu a popis databáze. Postrádám ale detaily návrhu, které by popisovaly, jak konkrétně autor řeší funkcionalitu definovanou v sekci 4.1. Toto je klíčová část práce a hlavní autorův přínos, přesto zde podrobnější popis chybí. Kapitola 5 popisuje implementaci třech klíčových součástí: backendu, mobilní aplikace a webového rozhraní. Rozsahem i obsahově je v pořádku. Kapitola o testování obsahuje pouze jedinou stranu a její informační hodnota se blíží nule. Zejména obsah sekce 6.2 je natolik generický, že by šel aplikovat snad na jakékoli programátorské dílo s uživatelským rozhraním. I přes svou stručnost je však technická zpráva strukturována logicky, kapitoly na sebe přirozeně navazují a předávaná sdělení jsou srozumitelná.
Formální úprava technické zprávy 80 Ačkoli se zde objevují drobné chyby, např. chybějící čárky, je text psán pěknou angličtinou a dobře se čte. Typografických prohřešků v práci není mnoho. Rušivým dojmem působí výskyt velmi krátkých odstavců, např. jen s jedinou větou. Prázdný prostor na str. 11, 14 a 25 působí snahou uměle navýšit počet stran práce a budí mylný dojem, že zde končí kapitola.
Práce s literaturou 80 Literatura čítá celkem 18 zdrojů. Výběr je relevantní řešenému tématu. Rozsah bibliografie je adekvátní bakalářské práci. Většina převzatých informací je korektně odzrojována. V sekci o aplikaci Toggl by bylo vhodné doplnit citaci, či alespoň odkaz pod čarou. Není pak totiž jasné, zda autor vychází z dokumentace aplikace, nebo ji sám testoval.
Realizační výstup 90 Realizační výstup tvoří tři součásti: samotná mobilní aplikace v jazyce Kotlin, serverový backend v Go a webový frontend, postavený na frameworku Vue JS. Rozsahově jde o tisíce řádků zdrojového kódu. Řešení je plně funkční a přiměřeně dokumentované. Díky dockerizaci a návodu k instalaci je serverová část snadno nasaditelná.
Využitelnost výsledků Výsledné dílo je užitečné především pro cílový segment uživatelů aplikací taskwarrior/timewarrior, kteří zároveň používají mobilní zařízení se systémem Android a chtějí si data s výše uvedenými aplikacemi synchronizovat. Masivní rozšíření napříč veřejností asi nelze očekávat, neboť aplikace vyžaduje též zprovoznění serveru, což je pro běžného uživatele obtížně řešitelný úkol. Díky zveřejnění formou open-source je však možné, že si dílo své uživatele nakonec najde.
Navrhovaná známka
C
Body
75

Otázky

eVSKP id 156202