HORVÁTHOVÁ, L. Studium interakce simulované tělní tekutiny na produkci apatitů [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta chemická. 2018.

Posudky

Posudek vedoucího

Bartoníčková, Eva

Předložená bakalářská práce studentky Lenky Horvátové na téma „Studium interakce simulované tělní tekutiny na produkci apatitů“ je věnována aktuálnímu tématu bioaktivních keramických materiálů. Práce je standardně členěna na úvod, teoretickou část, popis experimentů, souhrn výsledků a jejich diskuse. Teoretická část stručně shrnuje současné povědomí o bioaktivních materiálech a jejich testování. V rámci experimentální části studentka připravila a otestovala několik druhů simulovaných tělních tekutin a otestovala je na třech druzích keramických materiálů – oxid hlinitý ve formě slinuté tablety a slinuté pěny jako reprezentanta bioinertní skupiny a hydroxyapatit ve formě slinuté tablety jako reprezentanta bioaktivních materiálů. V kapitole Výsledky a diskuze okomentovala získané poznatky, které poté sumarizovala v závěru práce. Studentka prokázala schopnost samostatně řešit zadanou problematiku. Předložená práce svým rozsahem a úrovní zpracování splňuje zadané cíle, a proto práci hodnotím za „A „ a doporučuji k obhajobě.

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Kvalita zpracování výsledků B
Interpretace výsledků, jejich diskuse B
Závěry práce a jejich formulace B
Využívání konzultací při řešení práce A
Celkový přístup k řešení úkolů A
Splnění požadavků zadání A
Studium literatury a její zpracování A
Využití poznatků z literatury A
Navrhovaná známka
A

Posudek oponenta

Beranová, Denisa

Bakalářská práce Lenky Horváthové se zabývá studiem vzniku apatitových vrstev na keramických materiálech jejich interakcí s různými typy simulovaných tělních tekutin. Práce je logicky a přehledně členěna do jednotlivých kapitol, které jsou kvalitně zpracovány po obsahové i vizuální stránce. Při vypracování literární rešerše čerpala studentka z řady zdrojů, většinou odborných článků zahraničních autorů. Gramatické a typografické chyby se v práci vyskytují v minimálním množství (např. rentgen místo röntgen). V práci se nachází poměrně dost volných řádků, často chybí odkaz na uvedený obrázek (např. Obrázok 1, 3, 6, 7…) a odsazení jednotlivých odstavců není jednotné. Citace nejsou v textu seřazeny vzestupně. V praktické části práce se studentka věnovala přípravě vzorků, přípravě roztoků simulovaných tělních tekutin a zkoumaní jejich vzájemné interakce stanovováním obsahu vápníku a fosforu a pozorováním povrchů vzorků po určité době vzájemné interakce. Výsledky experimentů jsou přehledně zpracovány, graficky i slovně, v jednotlivých kapitolách. Všechny dosažené výsledky i závěry z nich vyplývající jsou shrnuty v závěru práce. Práce odpovídá svým rozsahem i množstvím vykonaných experimentů požadavkům kladeným na bakalářskou práci a proto ji doporučuji k obhajobě se známkou A.

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Splnění požadavků zadání A
Logické členění práce A
Kvalita zpracování výsledků B
Interpretace výsledků, jejich diskuse B
Využití literatury a její citace B
Úroveň jazykového zpracování A
Formální úroveň práce – celkový dojem A
Závěry práce a jejich formulace A
Navrhovaná známka
A

Otázky

eVSKP id 100135