FUJDIAK, R. Kryptografický protokol s veřejným klíčem [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta elektrotechniky a komunikačních technologií. 2013.
Zadání považuji za splněné. Student chodil pravidelně na konzultace a zadání bylo po konzultacích směrováno k tvorbě a implementaci generátoru náhodných čísel pro ECDH na mikrokontroléru MSP430. Praktická část obsahuje také implementaci jednoduchého ECDH protokolu. Kladně hodnotím účast na studentské konferenci EEICT. Formální stránka práce je velmi slabá, student podcenil své časové možnosti a věnoval sepsání práce velmi málo času. Samotný popis realizace konzultoval s vedoucím málo a v časové tísni. Práce obsahuje mnoho překlepů, nesprávných formulací či termínů a nenavazujících či nesouvisejících částí. Hodnotím D/69.
Práce se zabývá implementací Diffie-Hellman protokolu s využitím eliptických křivek (ECDH) na energeticky úsporných kontrolérech řady MSP430. Práci bych vytknul její špatnou strukturu, teoretický text vztahující se k ECDH by měl být dle mého názoru hlavní náplní teoretické kapitoly a neměl by být obsažen až v kapitole zabývající se praktickou realizací. Zmíněné teoretické kapitoly se zbytečně zaměřují na popisy kryptosystémů, které nesouvisí se zadáním diplomové práce. Další výtky mám k formálnímu zpracování textu diplomové práce. Text je občas psán vágně a objevují se v něm formulace typu: "kryptosystémy jsme si vysvětlili (str. 31), ukázali jsme si práci čítačem (str. 40)..." popřípadě zcela nelogické formulace typu: "byl vypracován rozbor kryptografie (str. 44)". Špatná práce s literaturou, v úvodu není použita jediná citace. Mnoho tvrzení, popřípadě termínů by mělo být podloženo relevantní literaturou. Dále v závěru autor tvrdí, že je jeho práce zaměřena na kryptosystém AES což je zcela v rozporu jak se zadáním tak i samotným obsahem praktické části. Samotná praktická část se skládá ze zprovoznění veřejně dostupné knihovny pro práci s velkými čísly, implementaci velmi jednoduchého kryptosystému ECDH a dále v implementaci generátoru náhodných čísel na kontrolérech řady MSP430. V tomto případě mi zcela chybí teoretická diskuze nad požadavky pro takovýto generátor, například z hlediska samotné bezpečnosti nebo vhodnosti dané implementace pro kontrolér MSP430 a podobně. K samotné implementaci nemám výhrady. Zadání považují z větší části za splněné a vzhledem k výše uvedeným výtkám jí hodnotím C/70.
eVSKP id 66679