HOLÁSKOVÁ, A. Předzpracování snímků sítnice za účelem zlepšení diagnostiky glaukomu [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta elektrotechniky a komunikačních technologií. 2014.
Studentka se ve své práci zabývala metodami předzpracování snímků sítnice z pohledu zvýraznění objektů reprezentujících vrstvu nervových vláken. Motivací k zadání práce bylo případné uplatnění těchto metod pro účely další analýzy sloužící pro diagnostiku glaukomu. V první fázi řešení práce se studentka zaměřila na studium odborné literatury z oblasti digitálního zpracování obrazu a studium práce s obrazovými daty v programovém prostředí MATLAB. Poté si studentka aktivně vyhledala odbornou literaturu zaměřenou na zvýrazňování významných objektů ve snímcích sítnice. Provedla rešerši známých metod a některé z nich v práci více popsala. Z mého pohledu mohla být tato rešerše ještě o něco obsáhlejší. Studentka se mohla zmínit více o metodách zvýrazňujících i jiné objekty sítnice než je vrstva nervových vláken a mohla do rešerše zahrnout například i odborné publikace zabývající se hodnocením kvality snímků. V další fázi řešení si studentka vybrala konkrétní metody pro úpravu kontrastu a vytvořila programové funkce, které následně otestovala na dostupných obrazových datech. Dosažené výsledky považuji za poměrně kvalitní. Nicméně, jejich vyhodnocení, spolu s diskusí a srovnáním jednotlivých přístupů mohlo být provedeno více detailně. Studentka byla v průběhu řešení práce docela aktivní. Sama si vyhledávala odbornou literaturu a na konzultace docházela s konstruktivními dotazy. Často se však potýkala s problémy, které souvisely hlavně s implementací zdrojového kódu v prostředí MATLAB. Implementační část tak studentce zabrala zřejmě nejvíce času. Na závěr konstatuji, že zadání práce považuji za splněné a práci doporučuji k obhajobě. Dosažené výsledky a celkový přístup studentky k řešení práce hodnotím stupněm C/75b.
Práce studentky Anny Holáskové se zabývá metodami pro předzpracování retinálních snímků za účelem vylepšení diagnostiky glaukomu. V teoretické části práce je popsána anatomie sítnice, její poškození glaukomem a snímkování pomocí fundus kamery. Ačkoliv mohla být tato část rozsáhlejší, je poměrně dobře napsaná a bez faktických chyb. Dále jsou popsány jak obecné metody pro zvýrazňování obrazů tak metody zvláště vhodné pro zvýrazňování vrstvy nervových vláken. V kapitole lokálních operátorů by bylo, vzhledem k účelu práce, vhodnější popsat např. metody pro potlačení šumu než detekci hran a prahování, které navíc není lokální operací. Do kapitoly lokálních operací je také chybně zařazena i ekvalizace histogramu. Pro implementaci byly vybrány tři metody zvýrazňování obrazů a to homomorfická filtrace, kontrastem limitovaná adaptivní ekvalizace a adaptivní zvýraznění kontrastu. Oceňuji, že autorka tyto metody dokázala vyhledat v odborné literatuře, avšak ani jedna z nich není v práci uspokojivě teoreticky popsána, což považuji za výraznou slabinu práce. Všechny tři vybrané metody byly implementovány v prostředí MATLAB, popis implementace však také není vyčerpávající a obsahuje nesrovnalosti. Na str. 30 je uvedeno, že za vstupní rozsah se považuje absolutní hodnota rozdílu minima a maxima daného pixelu, výsledek této operace je ale nulový nezávisle na hodnotě vstupního pixelu. Na straně 31 je zmíněn parametr alfa, jehož funkce ale není vysvětlena. Zvýraznění zpracovávaných obrazů pomocí jednotlivých metod je dále subjektivně zhodnoceno a výsledky jsou korektně diskutovány. Formální úprava práce je kvalitní, ale i zde lze nalézt několik nedostatků. Kromě občasných chyb a překlepů jsou to zejména odkazy na vzorce 9.2 a 9.3, které ovšem v práci nejsou, chybějící zdroj u obr. 16 atd. Celkový rozsah práce je 38 stran, které jsou rozděleny do deseti kapitol, což je dle mého názoru zbytečně mnoho. Některé z kapitol na sebe navíc nepříliš dobře navazují (např. kapitola 7 popisující zpracovávané obrazy je umístěna mezi dvě kapitoly o zvýrazňování). I přes zmíněné nedostatky považuji zadání bakalářské práce za splněné a hodnotím stupněm D 68b.
eVSKP id 72815