ŠULGAN, P. Návrh a realizace sítě IMS s rozšířenými funkcemi pomocí Open IMS Core. [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta elektrotechniky a komunikačních technologií. 2021.

Posudky

Posudek vedoucího

Ježek, Jiří

Student v rámci BP nastudoval technologii IMS a její fungování spolu s hlavními prvky popsal v první kapitole. V následující kapitole popsal strukturu projektu Open IMS Core, v kterém měla být navržena a testována IMS síť s rozšířenými funkcemi. V třetí kapitole jsou popsány 2 doplňkové služby (E-CSCF a IMS presence architektura), které se student rozhodl realizovat i prakticky. Studentovi se podařilo úspěšně nakonfigurovat a prakticky realizovat základní IMS síť pomocí Open IMS Core a realizovat zkušební hovory, nejdříve na localhostu, později na adrese přidělené DNS serverem v laboratoři. Následně se student snažil přidat do sítě i E-CSCF, to však nedopadlo úspěšně z důvodu studentem popsaných příčin, zejména se jednalo o problémy s kompatibilitou. Realizace IMS presence serveru, která byla v plánu, taktéž nedopadla úspěšně. Z rozšířených funkcí IMS bylo realizováno pouze nastavení zabezpečení IMS (IPsec, TLS a THIG). U IPsec a TLS se jedná pouze o návod k realizaci těchto zabezpečení, chybí však praktický test z těchto konfigurací, ten je přítomen pouze u THIG. Na základě těchto skutečností, nepovažuji zadání za zcela splněné. Formální úroveň zprávy je až na drobné chyby na dobré úrovni. Student vhodně pracuje s dostupnou zahraniční i českou literaturou. Realizovanou IMS síť je možné využít, ale z doplňkových funkcí byla realizována a otestována pouze THIG .Student pracoval samostatně, avšak z proběhlé korespondence to působí, že se praktické části začal věnovat měsíc před odevzdáním práce. S ohledem na výše uvedené skutečnosti navrhuji hodnocení D (65 bodů).

Navrhovaná známka
D
Body
65

Posudek oponenta

Šilhavý, Pavel

Student měl dle zadání nastudovat technologii IMS, navrhnout IMS síť implementující rozšířené funkce a své řešení prakticky otestovat s využitím projektu Open IMS Core. Práce o 68 stranách je členěna do čtyř kapitol. První tři kapitoly tvoří teoretický úvod zahrnující popis IMS, popis projektu Open IMS Core a kapitolu věnovanou doplňkovým službám, kde se věnuje zajištění služby tísňového volání a řešení presence v IMS. Čtvrtá kapitola je pak věnována praktické části. V práci postrádám vlastní návrh IMS sítě s rozšířenými funkcemi a diskuzi nad možnostmi rozšíření. Ve čtvrté kapitole jsou popsány jednotlivé experimenty studenta. Jedná se o oživení obrazu projektu Open IMS Core, dílčí konfigurace a realizaci testovacích hovorů. Průběh hovoru, který je zobrazen jako řádky programu Wireshark, viz obr. 4.2 a další, by bylo možno s využitím funkcionality programu Wireshark zobrazit přehledněji. Jako praktickou realizaci rozšiřující funkce si student vybral doplnění architektury o E-CSCF umožňující implementaci tísňového volání. To si však vyžadovalo novou kompilaci projektu, které se studentovi nezdařila. Poslední část je věnována implementaci zabezpečení. Domnívám se, že zadání bylo splněno pouze částečně. Za nedostatek vidím chybějící návrh sítě s rozšířenými funkcemi a diskuzi nad možnými rozšířeními. Práci hodnotím známkou dobře.

Navrhovaná známka
C
Body
75

Otázky

eVSKP id 133389