PLAČEK, M. Rovinné frézování na CNC strojích. [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta strojního inženýrství. 2010.

Posudky

Posudek vedoucího

Kalivoda, Milan

BP je zpracována průměrným způsobem, tomu odpovídá i rozčlenění zadaného tématu do jednotlivých kapitol. V teoretické úvodní části nejsou využity a zohledněny všechny možnosti odborného pojednání. Nástrojové kapitoly jsou zaměřeny na standardní údaje firem, navrhování řešení na základě porovnávání firemních údajů je stručné. Grafická stránka místy vykazuje zkreslení, popř. je v rozporu s textovou částí.

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Splnění požadavků a cílů zadání D
Postup a rozsah řešení, adekvátnost použitých metod D
Vlastní přínos a originalita D
Schopnost interpretovat dosažené vysledky a vyvozovat z nich závěry C
Využitelnost výsledků v praxi nebo teorii C
Logické uspořádání práce a formální náležitosti C
Grafická, stylistická úprava a pravopis D
Práce s literaturou včetně citací B
Samostatnost studenta při zpracování tématu C
Navrhovaná známka
D

Posudek oponenta

Zemčík, Oskar

Ve stručné charakteristice problematiky úkolu je uvedeno : " Teorie a problematika frézování rovinných souřástí." V předložené práci je však velmi stručně uvedeno obrábění rovinných ploch, což v podstatě není totéž. Obrázky jsou deformované a nevzhledné. Při uvedení způsobů frézování rovinné plochy válcovou frézou je opomenuto použití válcové frézy se zuby ve šroubovici ! V kapitole rozdělení fréz dle určitých znaků, se dopustil autor mnoha chyb a nepřesností, např. Podle tvaru zubu dělíme frézy : 1.) se hřbetní plochou rovinnou a lomenou, 2.) se zuby s plochou hřbetní válvovou (lité), 3.) se zuby podtáčenými (archimedova spirála). Dále frézy se stopkou a nástrčné jsou ve skupině dle způsobu upínání, nikoliv dle geometrického tvaru ! Dále jsou opomenuty frézy s kazetami. V tab. 3.2. a na obr. 3.3. jsou frézovací hlavy se 6hr. ŘD, nikoliv jak je uvedeno v popisu kruhovými. Na obr. 3.5. úhel nastavení hlavního ostří 90st. je k obrobené ploše, což znamená, že nemůžeme použít ŘD čtvercové nebo obdélníkové, ale typu "A". V tab. 5.1. postrádám upínací trn s přenosem kroutícího momentu pomocí drážek na obvodě a trny pro upnutí větčích čelních hlav se zpevněním 2 až 4 šrouby. V tab. 5.2. pak není upínání válcových fréz pomocí šroubů dle ISO 5414-1,2. Konce vřeten a stopky nástrojů a trnů mají kužel 7 :24 ! (nikoliv 1 :3,5 jak je uvedeno na listě 28 !). Velikost kužele je od 30 do 80, ČSN 220430 trny pro universální stroje, ČSN 220432 pro universální a NC stroje, ČSN 220434 pro NC stroje. Tento kužel může být také přímo na nástroji. Celkově lze říci, že předložená práce vykazuje povrchové znalosti, které byly čerpány převážně ze studijních materiálů a má veškeré znaky, kdy posluchač věnoval této problematice velmi málu času.

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Splnění požadavků a cílů zadání D
Postup a rozsah řešení, adekvátnost použitých metod D
Vlastní přínos a originalita E
Schopnost interpretovat dosaž. vysledky a vyvozovat z nich závěry E
Využitelnost výsledků v praxi nebo teorii E
Logické uspořádání práce a formální náležitosti D
Grafická, stylistická úprava a pravopis E
Práce s literaturou včetně citací E
Navrhovaná známka
E

Otázky

eVSKP id 34021