DRTIL, D. Webová aplikace umožnující správu pravidel pro rozpoznávání softwaru v Asset Management [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta informačních technologií. 2023.

Posudky

Posudek vedoucího

Rychlý, Marek

Student řešil práci samostatně a aktivně s důrazem na praktické uplatnění, své řešení průběžně konzultoval. Přístup studenta k řešení považuji za standardní a navrhuji hodnotit práci stupněm dobře (C) .

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Informace k zadání Cílem práce bylo analyzovat možnosti rozpoznání instalovaného software na základě pravidel a navrhnout a implementovat aplikaci pro tvorbu, testování a nasazení takových pravidel. Obtížnou částí práce byla analýza existujících systémů a jejich integrace do navrženého řešení, zejména v případě, kdy student využil možnost užší spolupráce s firmou vyvíjející takové systémy. S dosaženými výsledky jsem spokojen.
Práce s literaturou Student samostatně vyhledal a nastudoval relevantní literaturu.
Aktivita během řešení, konzultace, komunikace Student pracoval samostatně a důležitá rozhodnutí a milníky práce včas a dostatečně konzultoval s na konzultace byl dobře připraven. V průběhu řešení se student po analýze praktického uplatnění a domluvě s vedoucím zaměřil především na klasifikaci softwarových produktů z jejich charakteristik. Všechny dohodnuté termíny byly dodrženy.
Aktivita při dokončování Práce byla dokončena včas a její výsledek byl konzultován. Mé připomínky student zapracoval.
Publikační činnost, ocenění Bez publikací či ocenění.
Navrhovaná známka
C
Body
75

Posudek oponenta

Burget, Radek

Pan Drtil vytvořil funkční a rozumně navrženou aplikaci, která je připravena pro uplaltnění v praxi. Dojem z celé práce bohužel výrazně kazí technická zpráva, která je v mnoha ohledech zbytečně stručná a zvolené řešení dokumentuje na mnoha místech velmi povrchně. Pozitivně však hodnotím, že student úspěšně aplikoval výsledky svých experimentů s klasifikací identifikačních řetězců různými metodami.

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Náročnost zadání Zadání předpokládá návrh a implementaci poměrně standardní webové aplikace. Za specifickou část lze považovat napojení na nástroje pro detekci nainstalovaných programů, nejedná se však o nadprůměrně obtížný problém.
Rozsah splnění požadavků zadání Zadání považuji v minimální možné míře za splněné, většina bodů zadání je však v technické zprávě pokryta jen velmi stručně. Jedná se například o problematiku správy softwarových prostředků dle metodiky ITIL (bod 1), která je odbyta v podstatě jednou větou v kapitole 2.4, podobně příjem dat z nástrojů pro detekci nainstalovaných programů (bod 2 zadání) je velmi obecně zmíněn v kapitole 2.2 a v analýze požadavků není dále řešen. V rámci návrhu aplikace se nijak explicitně neřeší architektura aplikace, členění na vrstvy apod., jak je požadováno v bodě 3. Na druhou stranu však implementovaná aplikace je navržena  a implementována v souladu s těmito požadavky.
Rozsah technické zprávy Rozsah technické zprávy formálně splňuje minimální požadavky, téměř všechny části jsou však velmi stručné a zasloužily by si podrobnější zpracování. Jedná se zejména o analýzu požadavků, ze které v podstatě nevyplývá současný stav řešení, jeho nedostatky a tím ani konkrétní požadavky na nově vytvářenou aplikaci. Návrh řešení se omezuje pouze na datový model. Naopak poměrně podrobně je zpracována problematika rozpoznání softwarových produktů na základě získaných záznamů z registrů s využitím klasifikace, což je zřejmě klíčová funkce vytvořeného nástroje, na kterou se student soustředil.
Prezentační úroveň technické zprávy 56 O textu práce bohužel nelze napsat, že je přehledný, ani logicky strukturovaný. Částečně kvůli přílišné stručnosti zmíněné výše je poměrně obtížné pochopit, z jaké výchozí situace autor vychází, jaký je záměr a cíl celého řešení i zvolené prostředky. Podrobně se například řeší využití klasifikačních metod, z práce ale zcela nevyplývá, proč je tuto problematiku vůbec nutné řešit a jaké jsou výhody výsledného řešení oproti současnému stavu. Největší výhrady mám ke kapitole 3 - Návrh systému, kde postrádám popis celé architektury, aplikačních rozhraní, řešení serverové i klientské části i napojení na související infrastrukturu.
Formální úprava technické zprávy 75 Po jazykové i typografické stránce je práce standardní, nenarazil jsem na závažnější problémy.
Práce s literaturou 80 Seznam použité literatury je na bakalářskou práci poměrně rozsáhlý, jednotlivé zdroje jsou v textu řádně citovány.
Realizační výstup 77 Výsledná aplikace není nadprůměrně rozsáhlá, ale je plně funkční, disponuje pěkným uživatelským rozhraním a je reálně použitelná pro daný účel. Pro implementaci byly zvoleny zavedené, byť poněkud konzervativní technologie. Kladně hodnotím provedené experimenty s metodami klasifikace softwarových produktů a efektivní využití dosažených výsledků ve výsledné aplikaci.
Využitelnost výsledků Vytvořená aplikace má všechny předpoklady pro praktické nasazení u zadavatele. Výsledky experimentů jsou dále využitelné i v ostatních podobných oblastech.
Navrhovaná známka
D
Body
68

Otázky

eVSKP id 145529