GROCHAL, P. Návrh DDA zesilovače pro zpracování biologických signálů [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta elektrotechniky a komunikačních technologií. 2021.

Posudky

Posudek vedoucího

Khateb, Fabian

Diplomová práce se zabývá návrhem DDA zesilovače pracujícího s extrémně nízkým napájecím napětím a nízkou spotřebou, určeného pro zpracování biologických signálů. Student velkou část práce věnuje teorii známých konvenčních analogových bloků (str. 15–61), což je pro práci nadbytečné. Praktická část začíná od str. 62, kde se student dokázal seznámit s několika nekonvenčními technikami, např. bulk-driven, self-cascode a quasi floating gate, a na základě těchto technik student navrhoval DDA zesilovač včetně aplikací. Student během semestru práci často konzultoval, ale rady vedoucího práce bohužel nebyly využity příliš efektivně. Práci odevzdal na poslední chvíli i přes moje opakovaná upozornění. Finální verzi práce pro čtení jsem obdržel až poté, co student práci odevzdal do informačního systému, a proto nebyla vůbec příležitost k jakýmkoli úpravám, zlepšení nebo doplnění. Tento studentův postup považuji za nesprávný. K práci mám dvě otázky: Na obr. 6.3 používáte k zvýšení výstupního odporu DDA zesilovače techniku self-cascode pouze u PMOS tranzistoru M8, zatímco u NMOS M7 tomu tak není. Proč tomu tak je, když výstupný odpor = roM7||roM8? Na obr. 6.21 je patrné, že místo DDA zesilovačů lze jednoduše použít Op-Amp. Jaké jsou výhody DDA v tomto zapojení? Student splnil zadání, a proto práci doporučuji k obhajobě.

Navrhovaná známka
C
Body
70

Posudek oponenta

Šteffan, Pavel

Student Bc. Peter Grochal vypracoval diplomovou práci na téma „Návrh DDA zesilovače pro zpracování biologických signálů“. Práce je rozdělena mimo úvod a závěr do pěti kapitol. Teoretickému rozboru jsou věnovány čtyři kapitoly (celkem na 49 stranách), zbylá kapitola 6. je věnována praktickému návrhu (celkem 27 stran). Formální stránka práce je na dobré úrovni, vytknul bych nepoužívaní symbolu „:“ u popisu obrázků, nejednotnost schématických značek, a to včetně různých velikostí a tlouštěk symbolů a drobných překlepů jako je zdvojování teček atp. V praktické části student navrhoval vlastní DDA zesilovač, u kterého vycházel z několika technik bulk-driven, self-cascode a quasi floating gate. Student provedl návrh a ověření v simulačním programu. Všechny postupy jsou popsány, ne všechny vzniklé problémy však odůvodněny, jeho řešení je doplněno celou řadu výpočtů. Student vhodně pracuje s doporučenou literaturou (celkem 82 zdrojů), některé zdroje jsou však citovány nesprávně (převážně na straně 96 a 97) Předložená práce splňuje požadavky kladené na diplomovou práci a navrhuji ji proto k obhajobě. Práci hodnotím 70 body.

Navrhovaná známka
C
Body
70

Otázky

eVSKP id 134644