ŠULÁKOVÁ, H. Brno Connectivity / Brno Democratic City [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta architektury. 2023.

Posudky

Posudek vedoucího

Nový, Vítězslav

Diplomovou práci Heleny Šulákové považuji za přesvědčivě zvládnutou v rovině urbanistického a architektonického řešení i grafické prezentace. Autorka prokázala schopnost koncepčního myšlení, tvorby záměru a strategie vedoucí ke konkrétnímu architektonickému dílu. Prokázala tak schopnost obstát v následné architektonické praxi. Její práci doporučuji k obhajobě a navrhuji hodnocení A.

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Přístup studenta ke zpracování A Z pohledu vedoucího práce na tomto místě rád konstatuji přesvědčivé úsilí autorky o nalezení osobité výpovědi na téma projektu – Connectivity/Democratic City, v jehož zadání, mimo jiné, stojí: „…najdi ve městě vhodné místo a navrhni intervenci. Esenciální částí návrhu bude zamyšlení nad spojitostí mezi stavebními objekty a lidmi mezi nimi…“ K tématu i vlastní práci na zadání Helena přistoupila s nasazením, citlivostí a potřebnou odvahou, která je nutná pro rozhodnutí pracovat na zprvu tak nejasném, subtilním tématu vznikajícím a definujícím se až při vlastním procesu hledání a tvorby. Její práce se vyznačovala celkově pragmatickým přístupem. Průběh diplomového projektu byl charakterizován vyváženým poměrem mezi hledáním ideového konceptu a vlastním „navrhováním“, což se projevilo v dobrém časovém rozvrhu a omezením nadměrného tlaku v závěrečných fázích díla a především na výsledku, který nyní hodnotíme.
Navrhovaná známka
A
Body
90

Posudek oponenta

Landa, Filip

Předložený diplomový projekt řeší důležité téma komunitně sdílených prostorů a je adekvátní odpovědí na zadání. Úvodem musím předeslat, že já osobně bych zadanou úlohu řešil zřejmě zcela jinak a pro vybranou lokalitu bych volil odlišný urbanistický přístup než studentka. To ale neznamená, že řešení předložené Helenou Šulákovou je nesprávné. I v realitě by jistě mohlo nalézt své opodstatnění a vést k smysluplnému a dobrému výsledku. Studentka navíc poměrně přesně odpovídá na zadání „Connectivity“. Protože není cílem oponentského posudku navrhovat vlastní řešení a projektovat si do území vlastní vize, integruji do posudku vedle dílčích připomínek také několik alternativních otázek, které mě při přemýšlení nad předloženým řešením napadly. Mé věty s otazníkem tak zároveň mohou saturovat poslední položku tohoto posudku „Otázky a náměty k obhajobě“. Autorka prokazuje schopnost analytického a koncepčního myšlení. Na základě zevrubných analýz srozumitelně prezentuje celkový záměr, který je i přes dílčí nedostatky adekvátní odpovědí na zadání. Síla návrhu spočívá spíše v sociální rovině než v konkrétním technickém řešení.

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Urbanistické řešení B Samotnému urbanistickému návrhu předcházejí velmi podrobné historické a sociální rozbory dané lokality i okolních čtvrtí včetně připravované zástavby areálu Zbrojovky na protějším břehu Svitavy. Tyto analýzy jsou důležité, protože se stávají východiskem pro návrh prostoru, který dle slov autorky „nabízí příležitost k interakci dvou kontrastujících komunit a je vhodný k setkání různých typů kultur, skupin a osobností.“ Otázkou je, zda některé analýzy včetně popisu historie a původu romského etnika nezavánějí samoúčelností. Na str. 43 autorka dokonce tvrdí: „dobrým znamením ke zlepšení poměrů v okolí Cejlu je již zmiňovaná gentrifikace“. Skutečně je gentrifikace pro lokalitu dobrým znamením a žádoucím jevem? Z urbanistického hlediska diplomantka správně vyhodnocuje potřebu dostavby a scelení obytného bloku a zachování zeleného pásu Tišnovky, který de facto plní úlohu lokálního ÚSES a jako významná historická stopa vytváří příjemný kontrast k ortogonální struktuře městských bloků. Ponechání zbylé části území jako nezastavěné „zelené oázy“ autorka zdůvodňuje bilancováním ekonomického a „vizionářského“ hlediska. Není však nakonec nejdůležitější hledisko urbanistické a kompoziční? Vzhledem k proporcím a snaze vytvářet kompaktní město krátkých vzdáleností by mi zástavba i druhého a třetího městského bloku dávala smysl (viz první uvažovaná varianta na str. 55). Je nutné si uvědomit, že nezastavěná plocha „zelené oázy“ přibližně odpovídá např. ploše Moravského náměstí (téměř 2,5 ha).
Architektonické řešení C Snad kombinace výběru lokality a samotného zadání, které v podstatě cílí na akupunkturní zásahy do stávající zástavby, zapříčinila můj pocit, jako by se autorka nemohla rozhodnout, zda se jedná o úlohu urbanistickou nebo architektonickou. Práci provází určitý rozpor měřítek, kdy ve výsledku není příliš dotažené ani urbanistické řešení, ani architektonické řešení jednotlivých objektů (více viz provozní a technicko-konstrukční řešení). Pozice staveb, krajinných prvků či mobiliáře reagují na existující ulice a přístupové cesty, snaží se podtrhnout elegantní linii Tišnovky a reagovat na blízkost řeky a panorama barokního kostela Nanebevzetí Panny Marie s klášterem na protějším břehu Svitavy. Přesto: nereaguje návrh na přítomnost řeky málo? Nedal by se její břeh kromě dvou pobytových mol využít a zpřístupnit intenzivněji? Jak o potenciálu řeky návrh uvažuje do budoucna?
Provozní řešení B V provozním řešení nedochází k žádným zásadním kolizím. Uvítal bych např. rozvahu, jak a komu všemu budou přístupné komunitní zahrady, které části areálu budou oplocené a které nikoli apod. Vjezd do podzemního parkoviště v nově dostavěném vnitrobloku je pouze vágně naznačený v situačním výkresu, řešení parkingu návrh neobsahuje, projekt ani nijak neprověřuje dopravní kapacity.
Technicko konstrukční řešení C Konstrukční řešení kreativního centra a ateliérů s byty, případně materiálové řešení skateparku jsou spíše jen naznačeny, ale v tom podstata diplomové práce nevězí. Otázkou je energetická koncepce objektu kreativního centra, které se de facto stává skleníkem a v létě bude zajisté potřeba jeho vnitřní prostory za enormních nákladů chladit. Návrh počítá s umělým větráním. Kam se poděla udržitelnost?
Formální úroveň B Grafika projektu vytváří poměrně srozumitelnou prezentaci s piktogramy a celkové vyznění je podtrženo svébytnou estetikou, která sice není mým šálkem čaje, ale pokud mi jej někdo nabídne, nepohrdnu. Texty jsou na relativně dobré úrovni, ačkoliv stylistické, gramatické i typografické chyby nejsou výjimkou.
Navrhovaná známka
B
Body
82

Otázky

eVSKP id 150688