BUCHTA, L. Řízení a vizualizace technologických procesů s využitím průmyslového PC [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta elektrotechniky a komunikačních technologií. 2010.

Posudky

Posudek vedoucího

Dvořáček, Martin

Při řešení práce student prokázal znalosti z oblasti SCADA systémů a základních technologií používaných při vizualizaci technologických procesů. Student si sám u firmy Moravské Přístroje vyjednal zapůjčení potřebných licencí k použitému SW (Control Web, OPC klient). Z oblasti průmyslové automatizace je detailně seznámen se systémy firmy B&R, včetně jejich programování. Při regulaci jednotlivých modelu prokázal znalosti z oblasti řízení a regulace. K práci přistupoval systematicky svědomitě, zodpovědně a práci věnoval potřebný čas. Pracoval s dobrou účinností, po vyjasnění všech detailů, byly konzultovány jen stěžení body zadáni. Na práci pracoval samostatně, proto navrhuji hodnocení 86bodů.

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Splnění zadání B 44/50
Aktivita během řešení a zpracování práce (práce s literaturou, využívání konzultací, atd.) A 19/20
Využití literatury B 8/10
Formální zpracování práce C 15/20
Navrhovaná známka
B
Body
86

Posudek oponenta

Libor, Matys

Zadání bakalářské práce patří po odborné stránce k obtížnějším a její řešení bylo časově náročné. Student pronikl do problematiky zpětnovazební regulace a vizualizace technologických procesů představované fyzikálními modely v laboratoři. Práce je napsána v logickém sledu a je rozčleněna na 2 hlavní části. V první teoretické části je popsán použitý HW a SW. Dále jsou v této části popsány možnosti vizualizací a je představen standard OPC. V druhé praktické části se student věnuje návrhu a nastavování regulátorů. Řízení technologických procesů je realizováno PSD regulátorem, beta-PSD a Feed-Forward regulátorem. Dále je popsána konfigurace OPC, možnosti vizualizace vytvořené v prostředí Control Web a vizualizace vytvořená pro panel v prostředí Automation Studia. Rozsah kapitol je vyvážený a odpovídá jejich důležitosti. Přínosem je vytvoření jednotné vizualizace k ovládání fyzikálních modelů v laboratoři, kde musel student vyřešil komunikaci mezi řídicím PLC systémem a vizualizací na průmyslovém PC. Připomínky: Není důsledně dodržován jednotný formát značení proměnných (značení v textu, vzorcích a blokových schématech) Není patrné jak byla z obrázku č. 12 odečtena doba vyregulování poruchy a velikost překmitu (nevhodně zvolené měřítko os, obrázek mohl být rozdělen na dva samostatné grafy). Grafy typicky neobsahují označení jednotek na ose hodnot např. obr. 16, 17, 18, 31, 35 (pozn. operátor by měl z vizualizace jasně vidět jaká je poloha kelímku) Při regulaci na aerodynamickém tunelu, je akční zásah velmi kmitavý, což by byl v případě řízení výkonnějších pohonů vážný problém). Regulace levitujícího kelímku neobsahuje průběhy vyregulování poruchy. Při demonstraci beznárazového přepínání (obr. 25, 26) by bylo vhodné uvést časy přepnutí. U Feed-Forward není jasné jakým způsobem bylo ošetřeno přebuzení integrační složky a akčního zásahu (str. 29, obr. 11). Bylo by vhodné ve vizualizaci (Control Web) umožnit operátorovi zvětšení grafů s průběhy veličin v regulačním obvodu. Práce je originální, zadání je kompletně splněno, většina připomínek nesouvisí s hlavní náplní práce, proto práci doporučuji k obhajobě a hodnotím 81body.

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Splnění požadavků zadání A 18/20
Odborná úroveň práce B 41/50
Interpretace výsledků a jejich diskuse B 17/20
Formální zpracování práce E 5/10
Navrhovaná známka
B
Body
81

Otázky

eVSKP id 30805