DURÁNÍKOVÁ, A. Sledování pohybu objektů pomocí pohyblivé kamery [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta strojního inženýrství. 2021.

Posudky

Posudek vedoucího

Králík, Jan

Studentka se ve své práci zabývá úlohou sledování pohybu objektů pomocí pohyblivé kamery. Cílem práce bylo vytvoření programové části systému umožňující nalezení a případné sledování žádaného objektu. V první fázi byla zpracovávaná možnost klasického rozpoznávání pohybu a následného zjišťování objektu, ale ta byla v průběhu nahrazena výpočetně méně náročnou metodou sledování objektu, která rozlišuje několik stavů pozice sledovaného objektu. V rámci práce studentka udělala rešerši v oblasti systému zpracování obrazu a po jejím zhodnocení si pro další práci vybrala prostředí MATLAB. Rozpoznání žádaného předmětu je řešeno pomocí neuronové sítě a rozpoznání pohybu pomocí přepínání předdefinovaných stavů. Jelikož se jednalo jen o softwarovou část řešení, sledování objektu je řešeno pokyny k posunutí. Práce poskytuje solidní základ pro případnou budoucí hardwarovou realizaci v rámci další školní práce. Na práci studentka pracovala iniciativně a zvětší části samostatně, pouze s drobnou pomocí při řešení složitějších problémů. Veškeré cíle práce byly splněny v požadovaném rozsahu. Práci doporučuji k obhajobě a hodnotím známkou C, tedy dobře.

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Splnění požadavků a cílů zadání C
Postup a rozsah řešení, adekvátnost použitých metod C
Vlastní přínos a originalita B
Schopnost interpretovat dosažené výsledky a vyvozovat z nich závěry B
Využitelnost výsledků v praxi nebo teorii C
Logické uspořádání práce a formální náležitosti B
Grafická, stylistická úprava a pravopis B
Práce s literaturou včetně citací A
Samostatnost studenta při zpracování tématu B
Navrhovaná známka
C

Posudek oponenta

Šnajder, Jan

Studentka se ve své bakalářské práci věnuje detekci objektu v obraze a jeho následnému sledování. Práce je řešena v softwaru MATLAB a pro rozpoznání objektu využívá konvoluční neuronovou síť, konkrétně již předtrénovanou síť SqueezeNet. Samotný algoritmus sledování, ačkoliv jednoduchý, je funkční a při nasazení na pohyblivou kameru by mohl najít své uplatnění. Všechny zvolené metody řešení jsou v práci vhodně odůvodněny. Popis celé realizace problému doplňuje teoretická část, která navzdory svoji rozsáhlosti není příliš vhodně logicky uspořádaná. Zároveň je mnohdy z textu znát, že autorka plně nerozumí popisovanému tématu. Po formální stránce je práce v pořádku a celkově doporučuji k obhajobě s hodnocením C – dobře.

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Splnění požadavků a cílů zadání B
Postup a rozsah řešení, adekvátnost použitých metod C
Vlastní přínos a originalita C
Schopnost interpretovat dosaž. výsledky a vyvozovat z nich závěry B
Využitelnost výsledků v praxi nebo teorii C
Logické uspořádání práce a formální náležitosti C
Grafická, stylistická úprava a pravopis C
Práce s literaturou včetně citací B
Navrhovaná známka
C

Otázky

eVSKP id 136940