TYDOR, M. Realizace USB a LAN komunikačního rozhraní pro inkubátor [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta elektrotechniky a komunikačních technologií. 2013.
Cílem práce byl návrh komunikačního rozhraní pro ovládání obecného zařízení s procesorem Atmel AVR s počítače PC pomocí rozhraní USB a LAN. Záměrem byl vývoj modulu, který by bylo možné dále implementovat do dalších zařízení a tato tak připojit přes uvedená standardní rozhraní k počítači. Pro motivaci a upřesnění zadávacích podmínek byl za cílové zařízení zvolen inkubátor pro odchov exotických ptáků, který byl realizován v rámci jiné předcházející bakalářské práce. Práce má 42 stran, je rozdělena do celkem 7 kapitol. V úvodní kapitole 2 student popisuje relevantní vlastnosti mikroprocesorů Atmel, pro které má být zařízení navrženo, a dále jejich komunikační rozhraní. Kapitoly 3 a 4 se věnují popisu rozhraní USB resp. TCP/IP, kterých se práce týká. Pro realizaci návrhu měl student zapůjčen vývojový kit KME a dále integrované rozhraní Ethernet XPort. Pro propojení desky KME s počítačem přes USB a TCP/IP musel student vytvořit jednoduché převodníky, popisované v kapitole 5. Nejdůležitější část práce – návrh komunikačního programu a jeho implementace do vývojové desky – je popsána v kapitole 6. Student ve své práci postupoval podle pokynů, nastudoval potřebnou problematiku a navrhl obvodové řešení propojení zadaných prvků s vývojovou deskou, které následně realizoval. Následně navrhl a odladil komunikační program, který na principu request-response umožňuje obousměrný přenos dat mezi PC a zařízením s mikrokontrolérem. Funkčnost byla vyzkoušena a demonstrována na zadané vývojové desce KME, kdy pomocí demo programu v PC je možné přes rozhraní USB nebo TCP/IP ovládat resp. zjišťovat hodnoty V/V periferií této desky. Student postup práce pravidelně konzultoval, na vývoji i experimentálním ověřování však pracoval zcela samostatně a projevil potřebné tvůrčí schopnosti. Zadání bylo splněno, vytvořený komunikační program je možné dále využívat v zařízeních s mikrokontroléry Atmel. Samotná bakalářská práce je po formální stránce zcela vyhovující, obsahuje občas stylistické nedokonalosti. Práci doporučuji práci k obhajobě.
Student podrobně prostudoval protokoly TWI, USART, SPI a na vývojové desce pomocí nich komunikoval s dostupnými perifériemi. Údaje získané z vývojové desky poté nejprve pomocí převodníku UART-USB a posléze pomocí UART-ETHERNET posílal do počítače, přičemž je možná i konfigurace z programu na PC který vytvořil. Celkově lze ocenit komunikaci přes ETHERNET kterou velmi dobře zpracoval a na jeho práci bude možné v budoucnu navázat. To umožní přes internet dálkové ovládání zařízení přímo z domova. Po formální stránce je práce velmi kvalitní, vyskytuje se jen minimální množství překlepů a chybějících čárek mezi větami. Oceňuji nákresy vývojových diagramů. Poněkud bych nesouhlasil s negativním hodnocením rozhraní RS232 oproti rozhraní USB, v silně zarušeném prostředí, například v průmyslu, je USB nepoužitelné na delší vzdálenosti. Zadání považuji za splněné.
eVSKP id 65822