JÁRA, J. Návrh postupu při obnově napájení vlastní spotřeby zdrojů Tepláren Brno po rozsáhlé systémové poruše v ES [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta elektrotechniky a komunikačních technologií. 2015.
Hodnocená diplomová práce se zabývá teoretickou přípravou na zkoušku tzv. black startu teplárenského zdroje pomocí vzdáleného hydroalternátoru. Jejím účelem bylo především prověřit možnost spuštění pohonů ve vlastní spotřebě teplárny ze tmy a umožnit tak vytvoření ostrovního provozu teplárny. Autor řeší uvedenou problematiku jednak po stránce provozní přípravy a požadavků na jednotlivé technologické celky, kde sestavil postup ke spuštění teplárenského provozu v jednotlivých krocích, ze kterého následně odvodil pořadí spouštění jednotlivých pohonů vlastní spotřeby. Druhou stránkou je výpočet a kontrola napěťových poměrů ve vlastní spotřebě teplárny během rozběhu velkých pohonů, kde autor vycházel jednak z parametrů jednotlivých zařízení sítě a rozbíhajících se pohonů. Problematiku doplnil i základní úvahou o samobuzení generátoru a předložil zběžný výpočet pro zhodnocení nebezpečí vzniku uvedeného jevu. Ze zpracování úvodní praktické části je dobře patrna odborná erudice autora a jeho přehled v dané tématice. Za nedostatek tady považuji poněkud nevhodné členění textu (např. nadpis za dvojtečkou), chyby a překlepy a také nadměrné používání zkratek, z nichž ne všechny jsou v práci vysvětleny. V části výpočetní se autor nedopustil žádných významných chyb s výjimkou závěru posouzení nebezpečí samobuzení, který nelze učinit na základě porovnání velikosti potřebného nabíjecího výkonu sítě a maximálního jalového výkonu v podbuzeném stavu generátoru. I tady se v textu objevují formální chyby (jednotky psané kurzívou, chybějící symboly v seznamu proměnných atd.) a překlepy. Na závěr mohu konstatovat, že přes uvedené nedostatky práce splnila zadání v požadovaném rozsahu a lze v ní dobře vidět vlastní přínos autora k zadané problematice.
Cílem diplomové práce „Návrh postupu při obnově napájení vlastní spotřeby zdrojů Tepláren Brno po rozsáhlé systémové poruše v ES“ bylo zjistit reálnost provedení, stanovení podmínek a kontrola síťových poměrů pro start ze tmy provozu Špitálka společnosti Teplárny Brno z vodní elektrárny Vír I, přes distribuční soustavu společnosti E.ON a najetí vlastních generátorů do ostrovního provozu. V úvodní části autor podrobným způsobem zpracoval popis zařízení provozu Špitálka, limitní podmínky a požadavky technologických celků, včetně popisu základních manipulačních postupů pro najetí a zajištění ostrovního provozu. Najetí ostrovního režimu provozu Špitálka „ze tmy“ navrhl z vodní elektrárny Vír, která je schopna najet pomocí vlastního dieselagregátu a dodat napětí a elektrickou energii do rozvoden vlastní spotřeby provozu Špitálka přes vyčleněnou trasu vedení a transformátorů v distribuční soustavě E.ON. Ve výpočetní části diplomové práce autor provedl detailní teoretický rozbor a praktický výpočet impedančních, výkonových a napěťových poměrů ve vyčleněné napájecí trase ostrovního provozu mezi vodní elektrárnou Vír a provozem Špitálka. Pro výpočet elektrických poměrů a podmínek najetí ostrovního provozu byla vybrána technologicky nejdůležitější zařízení. Velmi přínosný je zpracovaný teoretický rozbor rozběhových vlastností velkých pohonů s použitím frekvenčních měničů a srovnání s poměry při rozběhu obdobných zařízení s indukčním motorem bez frekvenčních měničů. Výpočty byla ověřena možnost startu vybraných asynchronních motorů bez omezovačů proudového rázu i velkých elektromotorů vybavených frekvenčními měniči. Podrobně je zpracován technologický postup přípravy a najetí provozu Špitálka až po přifázování prvního generátoru. Teoretické ověření potřebnými výpočty a stanovení limit možností tohoto nestandardního druhu provozu plně odpovídá požadovanému rozsahu práce. Student zadanou práci zpracoval zodpovědně. K dané práci nemám další připomínky, výsledky této práce budou využity v praxi. Práci doporučuji k obhajobě.
eVSKP id 85064