DEMYDENKO, Y. Stanovení olova ve vzorcích plic a mozků pokusných myší po inhalaci nanočástic [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta chemická. 2021.

Posudky

Posudek vedoucího

Vašinová Galiová, Michaela

Studentka Yana Demydenko přistupovala k zadanému tématu bakalářské práce svědomitě a s elánem. Především je nutné vyzdvihnout zručnost a pečlivost studentky při práci v laboratoři při vykonání experimentální části práce, což je dobrým předpokladem pro její další vědeckou činnost v oboru. Vlastní bakalářská práce je napsána přehledně, je po obsahové i formální stránce výborně zpracována, a přinesla zajímavé poznatky týkající se detoxikačního mechanismu experimentálních myší v rámci inhalačního experimentu s nanočásticemi olova. Velkým přínosem této bakalářské práce je vyvinutá analytická metoda pro stanovení olova v biologických vzorcích pomocí elektrotermické atomové absorpční spektrometrie s čárovým zdrojem záření při 217 nm (primární atomová čára). Vyvinutá metoda je tak zvláště vhodná pro stopové koncentrace olova ve vzorku.

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Využití poznatků z literatury A
Kvalita zpracování výsledků A
Interpretace výsledků, jejich diskuse B
Závěry práce a jejich formulace A
Využívání konzultací při řešení práce B
Celkový přístup k řešení úkolů A
Splnění požadavků zadání A
Studium literatury a její zpracování A
Navrhovaná známka
A

Posudek oponenta

Zlámalová Gargošová, Helena

Bakalářská práce studentky Yany Demydenko je zaměřená zejména na vývoj a optimalizaci postupů analytické metody ET-AAS pro stanovení olova z biologických tkání; v tomto případě z mozku a plic myší, které inhalovaly nanočástice olova podobu 6 týdnů a dále na posouzení úrovně detoxikace těchto tkání v závislosti na délce jejího trvání (1,3,7,21 dní). Práce je sepsána na 39 stranách, využito bylo 27 literárních zdrojů s převahou časopiseckého typu. Členění práce je v souladu s požadavky kladenými na tento typ prací na FCH. Po formální stránce je téměř bezchybná (pouze citace mají být v jedné závorce a nadpisy tabulek nemají být kurzivou). Jednotlivé kapitoly na sebe vhodně navazují, práce je přehledná, “čtivá” pěkně psaná - jazykem analytika. Experimentální část práce je velmi dobře popsána, jsou zde uvedené, vysvětlené a prostřednictvím grafů a tabulek doložené jednotlivé optimalizace postupů analytické metody ET-AAS (volba modifikátoru, jeho množství, optimalizace pyrolýzní a atomizační teploty a následně i volba vhodné vlnové délky). Výsledky stanovení jsou pro jednotlivé skupiny testovacích jedinců vhodně a poměrně přehledně shrnuty do tabulek grafů (poznámka: sloupce grafů znázorňujících obsahy ve tkáni, které odpovídají jedincům v detoxikaci bych pro přehlednost barevně odlišila). Diskuse mohla být bohatší, je vedena spíše formou konstatování (uvítala bych např. porovnání s výsledky podobných pokusů v zahraniční literatuře i pro nanočástice jiných kovů apod. jsou-li dostupné tyto informace mohly obohatit i teoretickou část). Poznámky však nesnižují kvalitu práce, je poznat systematičnost, pečlivost nejenom při sepisování teoretické části práce, ale i při optimalizaci postupů ET-AAS pro stanovené cíle práce, které byly bezesporu splněny. Navíc množství zpracovaných a následně analyzovaných vzorků v rámci bakalářské práce je také chvályhodné.

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Splnění požadavků zadání A
Logické členění práce A
Kvalita zpracování výsledků A
Interpretace výsledků, jejich diskuse B
Využití literatury a její citace A
Úroveň jazykového zpracování A
Formální úroveň práce – celkový dojem A
Závěry práce a jejich formulace A
Navrhovaná známka
A

Otázky

eVSKP id 131366