BETLACH, R. PI detektor kovů s DSP zpracováním [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta elektrotechniky a komunikačních technologií. 2012.

Posudky

Posudek vedoucího

Šebesta, Jiří

Cílem práce byl rozbor a návrh pulsně indukčního detektoru kovů se zpracováním signálu pomocí DSP. Student pracoval na zadaném tématu intenzivně a pravidelně předkládal dílčí řešení a problematiku konzultoval. V úvodu práce prezentoval zobecněný rozbor PI detektoru, kde vysvětlil princip činnosti a stanovil základní požadavky na systém. V následující části se věnoval samotnému návrhu detektoru. Navrhl a zkonstuoval vhodný cívkový systém a změřil jeho parametry. Pro vysílací část použil již ověřené zapojení, pro které sestavil simulační model a ověřil funkci s detekční cívkovou. Pro přijímací a detekční část navrhl unikátní, dosud nikde neaplikované, řešení se vstupním řízeným zesilovačem a zpracováním v DSP. I tuto část nejprve ověřil simulací. V závěrečné části práce se student věnoval experimentálnímu měření a zpracování signálů v signálovém procesoru. Zabýval se problematikou zpracování detekovaného signálu v časové oblasti a následně i ve frekvenční oblasti s cílem specifikovat materiál detekovaného objektu. Provedl řadu měření, která ukázala, že tato cesta může být přínosnou a že s určitou pravděpodobností lze určit typ kovu detekovaného objektu. Vlastní textová část práce je dobře členěná, srozumitelná a bez překlepů. V práci se vyskytují jen výjimečně drobné stylistické nedostatky. Výsledkem práce studenta je velmi zdařilá realizace a nabízí možnosti další exeprimentální práce a vylepšení rozpoznávacích algoritmů typu kovů. Student prokázal, že je schopen samostatně a systémově navrhnout komplexní elektronický systém včetně jeho praktické realizace a tvorby programů pro DSP.

Navrhovaná známka
A
Body
96

Posudek oponenta

Čmiel, Vratislav

Student se v práci zabýval návrhem a realizací pulzně-indukčního detektoru kovů řízeného digitálním signálovým procesorem, který u detektoru zajišťuje také zpracování a vyhodnocení snímaného signálu. Práce je velice obsáhlá, je logicky sestavena. Student výborně popisuje jednotlivé části od návrhu po realizaci jednotlivých kompoment. V poslední části se zabývá zpracováním získaného signálu v časové a frekvenční oblasti, kde prezentuje odezvu detektoru na vzorky z různých kovů. Vhodné by bylo pro testování zahrnout i zlaté a stříbrné objekty, neboť v praxi bývá u hledačů zájem odlišit od odstatních právě tyto dva kovy. Pořízení vzorků stejné velikosti by však bylo zřejmě nákladné. Výsledky jsou jasně a přehledně podány a důsledně okomentovány. Kvalitní teoretické i praktické zpracování svědčí o vhodném využití literatury a o usilovné práci studenta na projektu. Práci po formální i obsahové stránce hodnotím jako výbornou.

Navrhovaná známka
A
Body
94

Otázky

eVSKP id 52217