PEVNÝ, J. Metody pro spektrální analýzu s vysokým rozlišením [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta elektrotechniky a komunikačních technologií. 2017.
Student Bc. Jindřich Pevný ve své diplomové práci popsal algoritmy pro časově kmitočtovou analýzu a vhodný algoritmus úspěšně implementoval v jazyce C++ pro analýzu v reálném čase s využitím optimalizace na grafickém procesoru. Student během řešení přistupoval k práci samostatně, přicházel s novými nápady a pravidelně výsledky konzultoval. Výsledná realizace je použitelná pro další práci. Práci hodnotím za A - 96 bodů.
Diplomová práce Bc. Jindřicha Pevného je na vysoké odborné úrovni, kromě převzatých metod navrhnul i vlastní metodu vyhlazování 2D konvolučního jádra vycházející z metod známých ve zpracování obrazů. Přestože se tato metoda neukázala jako vhodná pro analýzu v reálném čase, je přidanou hodnotou celé diplomové práce. Výsledky jednotlivých metod jsou správně interpretovány a zhodnoceny jejich vlastnosti. Otázkou je výběr metod, které jsou až na komplexní demodulaci zamýšleny spíše pro zpracování mimo reálný čas. Student ovšem dokázal, že při optimalizaci jsou některé z nich použitelné i při zpracování v reálném čase. Při optimalizaci se student nejvíce věnoval paralelní implementaci na grafickém procesoru, což je velká výzva, z praktického hlediska ale poněkud omezující. Kromě využití technologie Intel TBB by bylo přínosné porovnání s implementací pomoci SIMD procesoru. V každém ohledu ale práce splnila zadání. Text práce je výborným příkladem dobře zpracované diplomové práce. Po teoretickém rozboru metod a jejich testování v prostředí Matlab následuje diskuze vlastností metod a jejich výpočetní náročnosti a výběr metod vhodných k implementaci, následuje vlastní implementace, optimalizace a porovnání výsledků. Po formální stránce lze práci vytknout ne vždy správné formátování proměnných v textu a používání slova „buffer“ místo „vyrovnávací paměť“. Také schází seznam symbolů, v práci je jen seznam zkratek. V teoretické části práce často nejsou za vzorci vysvětleny jednotlivé proměnné, což v kombinaci s absencí seznamu proměnných trochu snižuje srozumitelnost textu, i když význam proměnných je z kontextu víceméně jasný. Práce má dostatečný rozsah, přesto by ale zasloužila detailnější popis implementovaných funkcí v C++ a pro Matlab, alespoň popis vstupních a výstupních parametrů, které by usnadnilo budoucí využití těchto funkcí.
eVSKP id 101992