KUNZ, J. Převodník s HART rozhraním [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta elektrotechniky a komunikačních technologií. 2016.
Diplomová práce navazovala na projekt řešený v rámci zahraniční stáže ve firmě Analog Devices. Cílem práce byl návrh převodníku pro odporové snímače napájeného z proudové smyčky 4-20 mA s rozhraním HART a jeho proměření. K řešení projektu bylo nutné využít znalosti z oblasti návrhu analogových obvodů, mikroprocesorové techniky, snímačů, měřicí techniky, HART protokolu. Student dokázal samostatně nastudovat potřebné znalosti a prokázal i odpovídající odborné znalosti při návrhu a realizaci modulu. Pracoval iniciativně a samostatně, řešenému problému věnoval dostatek času během celého semestru, dílčí výsledky pravidelně konzultoval. Během práce se nesetkal s významnými problémy. Cíle práce považuji za splněné a jeho práci na projektu hodnotím stupněm A/90b
Předložená diplomová práce se věnuje problematice návrhu a realizace demonstračního kitu se - A/D převodníkem napájeného z proudové smyčky 4-20 mA s rozhraním HART, určeného pro připojení vybraných odporových snímačů teploty a tlaku. Práce byla realizována pro firmu Analog Devices pro prezentaci parametrů A/D převodníku AD7124 nově uvedeného na trh. Zadání práce je možné považovat za středně náročné zejména s ohledem na kombinaci mnoha specifických odborných schopností. Bylo nutné seznámit se s parametry přenosového rozhraní HART a proudové smyčky, vybrat vhodnou koncepci kitu limitované nízkou proudovou spotřebou, prakticky jej navrhnout, připravit výrobní dokumentaci a v neposlední řadě se vypořádat i s požadavkem na maximální využití produktového portfolia firmy Analog Devices. Je možné konstatovat, že zadání bylo bezezbytku splněno. Práce je zpracována v rozsahu 54 stran vlastního textu, který je možné rozdělit na teoretickou část (kapitoly 2 až 4) a praktickou část (kapitoly 5 až 8), jejichž rozsah a členění odpovídá jejich důležitosti a diskutované problematice. Teoretická část práce stručně a přehledně uvádí rozbor podobných konkurenčních demonstračních kitů a definuje parametry diplomantem navrhovaného řešení a dále rozbírá základní principy senzorů plánovaných k připojení ke kitu. Zde student u čtyřvodičového měření odporu RTD nepřesně uvádí, že se jedná o Ohmovu metodu, ale jde o Kelvinovo zapojení. Praktickou část je možné považovat výhradně za vlastní práci diplomanta a i ta je zpracována přehledně a výstižně. Dle uvedených informací je možné usuzovat na správnou koncepci řešení, která bude dostatečně široce prezentovat možnosti nové komponenty. Všechny podstatné návrhové kroky a výpočty jsou zde uvedeny a pečlivě zdůvodněny. Jen názvy některých podkapitol v části 5 neodpovídají skutečnému obsahu. V závěru jsou demonstrovány dosažené metrologické parametry a je konstatováno, že vyvinutý kit společnost Analog Devices zařadila do svého portfolia pod označením CN-0382. Přílohy obsahují nezbytnou výrobní dokumentaci a pomocné aplikace v prostředí LabVIEW využité při návrhu kitu. Po formální stránce vykazuje práce minimum překlepů a stylistických chyb, což svědčí o pečlivém přístupu diplomanta ke zpracování psaného textu. Vytýkám pouze použití některých nevhodných termínů odvozených z anglických slov (biasovací napětí, bufferovaný vstup, atd.). Po grafické stránce je práce také na velmi dobré úrovni, jedinou připomínku mám k málo kontrastnímu schématu zapojení na obr. 6.1. Práce s literaturou je na dobré úrovni, rozsah citované literatury je odpovídající řešené problematice. Jen některé citované zdroje nejsou příliš věrohodné (hw-server). Domnívám se, že diplomant prokázal inženýrské schopnosti a práci doporučuji k obhajobě. Navrhuji hodnocení výborně A/92.
eVSKP id 94470