FOJTLÍN, B. Optimalizace a metody měření vnitřního odporu článku olověného akumulátoru [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta elektrotechniky a komunikačních technologií. 2013.
Student Bc. Branislav Fojtlín se ve své práci zabývá studiem vnitřního odporu olověného akumulátoru se zaměřením na optimalizaci měřicí metody. Vnitřní odpor a jeho změny během života významně ovlivňují užitné vlastnosti olověných akumulátorů. Student provedl veškeré experimentální práce na pracovišti elektrochemických zdrojů ústavu elektrotechnologie FEKT, vyrobil zařízení k měření vnitřního odporu a podmínky měření přizpůsobil přístrojovému vybavení a možnostem pracoviště. Na základě výsledků experimentů zpracoval diplomovou práci v rozsahu 59 stran včetně seznamu použité literatury. Teoretická část zahrnuje konstrukci olověných akumulátorů a principům jejich fungování. Jsou popsány degradační mechanismy vznikající při provozu olověných akumulátorů a přispívající k nárůstu vnitřního odporu a poklesu kapacity. Dále jsou uvedeny metody měření vnitřního odporu s důrazem na použitou metodu střídavého proudu superponovaného na stejnosměrný nabíjecí / vybíjecí proud. Praktická část práce je věnována popisu vyrobeného zařízení na měření vnitřního odporu, pokusného článku a měřicího pracoviště. Ve zbývající části je popsáno několik provedených experimentů s důrazem na frekvenční analýzu impedance pokusného článku a dále zjišťení průběhů vnitřního odporu během standardního cyklu pro zvolené amplitudy, frekvence a tvary signálu střídavého proudu. Z výsledných závislostí pak byly stanoveny optimální parametry měřicího signálu. Požadavky zadání student splnil v plném rozsahu, v práci postupoval se zájmem o zpracovávanou problematiku. Práce je sepsána přehledně, její vnější úprava a grafické zpracování jsou na dobré úrovni. Odborná úroveň odpovídá znalostem získaným v daném oboru. Předložená práce a její zpracování splňují všechny požadavky kladené na diplomovou práci. Práce přináší nové poznatky do oblasti měření vnitřního odporu v článcích olověného akumulátoru během jejich činnosti. Práci doporučuji k obhajobě.
Student Bc. Branislav Fojtlín se ve své práci zabývá studiem vnitřního odporu olověného akumulátoru. Práce je rozdělena do několika částí. V úvodní teoretické části je stručně popsán olověný akumulátor, jeho formování a negativní jevy vedoucí k poklesu kapacity. Druhá část diplomové práce popisuje způsob měření vnitřního odporu akumulátoru. V závěrečné části je popsáno pracoviště a výsledky experimentů na něm provedených. Vlastní práce působí stylisticky dobrým dojmem. Škoda nesrovnalostí, které snižují celkový dojem. Jako nejpodstatnější bych uvedl: Str. 26 a 30 – Na první pohled není patrné, který titulek patří ke kterému obrázku. Vhodnější by bylo zvolit formátování do sloupce pod obrázky. Chybí detaily o podmínkách, za jakých byly získány výsledky z Autolabu (např. jaká byla amplituda budicího signálu). Vodorovná mřížka protíná u většiny grafů vedlejší osu y mezi kategoriemi. I přes tyto nedostatky, zadání diplomové práce bylo splněno. Student prokázal orientaci v dané problematice. Vzhledem k výše uvedeným skutečnostem doporučuji práci k obhajobě.
eVSKP id 66915