FLÍDR, K. Automatizované měření vlastností zesilovačů biologických signálů [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta elektrotechniky a komunikačních technologií. 2012.

Posudky

Posudek vedoucího

Harabiš, Vratislav

Student se měl seznámit z univerzální prototypovací deskou National Instruments Elvis II a navrhnou program pro automatizované měření charakteristik zesilovačů používaných pro biologické signály. V teoretické části student předkládá přehled jednotlivých biologických signálů a způsobu jejich měření, dále pak popisuje některé vlastnosti zesilovačů. V této části postrádám popis metod pro měření jednotlivých parametrů zesilovačů. V praktické části student navrhl a implementoval měření frekvenční charakteristiky a diskriminačního činitele CMRR. Měření frekvenční charakteristiky probíhá automaticky postupným generováním harmonického signálu s různou frekvencí. Tato část programu je funkční. Implementace měření CMRR má několik nedostatků. Jde zejména o možnosti volby úrovní jednotlivých signálů, dále pak pro nevhodné oddělení měření souhlasného a rozdílového zesílení pomocí pevného časového zpoždění. Zcela postrádám měření dalších důležitých vlastností zesilovačů (fázový posun, zkreslení atd.). Student projevil zvýšenou aktivitu až v závěru práce, kdy rovněž začal více využívat konzultací. Podobu finálních textů rovněž konzultoval pouhé tři dny před termínem odevzdání. Zadání práce není z větší části splněno a práce je na samotné hranici obhájitelnosti.

Navrhovaná známka
F
Body
48

Posudek oponenta

Balogh, Jaroslav

Student v teoretické části své bakalářské práci popsal biologické signály a způsoby měření vybraných signálů pomocí operačních zesilovačů. Tato část práce obsahuje celou řadu faktických chyb a nešťastně zvolených formulací. V další části práce student popsal programové prostředí LabVIEW a měřící desku NI ELVIS II, na kterých realizoval měření vlastností operačních zesilovačů a to frekvenční charakteristiku a CMRR. U operačních zesilovačů jsou ovšem další vlastnosti, které by asi bylo vhodné měřit. Zdrojové programy nejsou přiloženy na CD ani v informačním systému, v práci postrádám vývojový diagram programů. Poslední kapitola se věnuje diskuzi naměřených výsledků. Vyhodnocení frekvenční charakteristiky operačního zesilovače odpovídá předpokladům, u CMRR tomu již tak není. Po formální stránce práce působí dojmem, že byla vypracována na poslední chvíli. Práce obsahuje citování literatury v obsahu, nekompletní seznam obrázků, desítky překlepů, literatura necitovaná podle normy, zbytečně volná místa, nadpis kapitoly ve spodní části popsané strany a další. V bakalářské práci je taktéž nevhodné použití stejných fontů pro různé úrovně nadpisů a použití podkapitoly, když je jediná své úrovně. Zadání bakalářské práce je splněno jen částečně. Bylo realizované pouze měření dvou vlastností operačních zesilovačů, z toho jeden nekorektně, kde program neodpovídá požadavkům na automatizované měření.

Navrhovaná známka
F
Body
45

eVSKP id 52608