SUCHOMEL, V. Analýza hybridního synchronního generátoru metodou konečných prvků [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta elektrotechniky a komunikačních technologií. 2019.
Diplomant zpracoval téma synchronních generátorů s hybridním buzením. Nastudoval danou problematiku, provedl analytický návrh klasického synchronního generátoru s elektromagnetickým buzením, výsledky porovnal s návrhem generátoru od firmy Siemens. Vytvořil MKP model generátoru podle návrhu firmy Siemens. Provedl několik úprav rotoru pro dosažení hybridního buzení a to pro různé umístění permanentních magnetů. Vliv těchto úprav analyzoval na modelech stroje v programu Ansys. Po formální stránce je práce zpracována dobře. Některé části textu by bylo vhodné zestručnit a tím text zpřehlednit. Diplomant využíval pravidelných konzultací, aktivně a samostatně plnil zadané úkoly. Postup řešení konzultoval také s odborníky z praxe ze Siemens Drásov. Zadání bylo zcela splněno.
Diplomant se ve své práci zabýval analýzou hybridního synchronního generátoru metodou konečných prvků. Práce je rozdělena do šesti kapitol včetně úvodu a závěru. Teoretická část diplomové práce je součástí druhé kapitoly. Jsou popsány základní části stroje, pojednáno o základních typech konstrukce synchronního stroje a vysvětlen princip funkce. Součástí kapitoly je rovněž stručný popis problematiky hybridního synchronního generátoru. Je uvedeno několik konstrukčních uspořádání hybridních synchronních strojů a podrobněji popsán hybridní stroj s vyniklými póly. Tuto část kapitoly lze považovat za literární rešerši dané problematiky. Ve třetí kapitole je proveden návrh hlavních rozměrů vybraného synchronního generátoru firmy Siemens. Vybrán byl čtyřpólový vysokonapěťový generátor o výkonu 2500 kVA. Návrh proveden podle citované literatury [5] (Kopylov). Výsledky srovnány s návrhem profesionálního programu firmy Siemens Drásov. Ve čtvrté kapitole je výpočet zadaného generátoru firmy Siemens v programu ANSYS. Výsledky ukazují na velmi dobrou shodu. Výpočtový model byl vytvořen jak v analytickém programu RMxprt, tak v prostředí Maxwell 2D. Jádrem práce je pátá kapitola, která se věnuje konkrétnímu zadání, výpočtu hybridního synchronního generátoru v programu ANSYS. V první části kapitoly je detailně popsána tvorba modelu, druhá část se zabývá vyhodnocením získaných výsledků. Při výpočtu v programu ANSYS musel diplomant vyřešit řadu problémů s nastavením výpočtu tak, aby bylo možné srovnat výsledky se zadáním. V rámci řešení bylo vyzkoušeno více variant uložení permanentních magnetů, ale žádná z variant nepřinesla podstatný přínos přidání permanentních magnetů. Diplomant dospěl k závěru, že pro zadaný stroj je hybridní konstrukce nevýhodná. K práci mám tyto připomínky. 1)Požadavky zadání byly beze zbytku splněny. 2)Formální úprava a jazyková úroveň. Práce je podle mého názoru zbytečně rozsáhlá. Jádro práce, které splňuje zadání je v kapitole 5, která má 30 stran, celkový počet stran bez stránek povinně „doprovodných“ (seznam literatury, obsah,…) je 40 stran, z nichž polovina by se dala vypustit. V práci se vyskytuje hlavně ke konci řada drobných chyb (překlepů) a bohužel také několik hrubých pravopisných chyb (shoda podmětu s přísudkem). Práce je dobře členěna a obsahuje všechny předepsané náležitosti. Některé obrázky, např. Obr 59 je málo přehledný. Stejně tak obr. 48, 57 a 61. 3)Práce má dobrou odbornou úroveň. Negativní výsledek se dal v případě sériového uspořádání PM a elektromagnetického buzení očekávat. 4)V práci postrádám podrobnou literární rešerši. Především informaci o úspěšném využití tohoto typu generátoru v praxi. Seznam literatury obsahuje především klasickou literaturu o elektrických strojích. O strojích hybridních pouze čtyři odkazy, z toho nejnovější z roku 2012. Práce odpovídá požadavkům na diplomové práce a doporučuji ji k obhajobě.
eVSKP id 119850