KURUC, L. Implantáty pro nervový systém [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta elektrotechniky a komunikačních technologií. 2014.
Pan Kuruc se ve své bakalářské práci zabýval problematikou nervových implantátů. V teoretické části práce popisuje poranění míchy a možnosti léčení pomocí hydrogelových implantátů. V praktické části práce připravil vzorky z různých materiálů a za různých podmínek a sledoval jejich průchodnost. Správná velikost pórů je velmi důležitá, neboť nervové buňky neumí růst do prázdných prostor a také ne do příliš malých. Student navrhl aparaturu na přípravu vzorků. Pro tyto hydrogelové materiály se však neosvědčila. Lepších výsledků než vytvrzování teplem bylo dosaženo vytvrzováním UV zářením. Práce je poměrně stručná, ale obsažná a je to první práce tohoto typu u nás na ústavu a jako „ startovací“ studie i experimenty velmi důležitá. Pan Kuruc pracoval aktivně, samostatně, sám přicházel s novými nápady. Práce má dobrou grafickou úroveň a celé zpracování práce nepotřebovalo opravy a úpravy od vedoucí. Práci doporučuji přijmout k obhajobě a hodnotím 91 body.
Pan Lukáš Kuruc zpracoval bakalářskou práci na téma Implantáty pro nervový systém, která se zabývá materiály pro potenciální náhradu porušených nervových systémů. V úvodní části je popsána problematika nervové soustavy, vlastnostmi látek, které jsou součástí nervů a dalších tkání lidského těla. Popsány jsou chemické sloučeniny přírodního původu a následně uměle připravené, především makromolekulární sloučeniny, které by mohly přechodně nebo trvale nahradit chybějící nervovou tkáň. Tato část je zpracována velmi pečlivě , v „ čtivé“ podobě a v dostatečném rozsahu, potřebném ke zpracování experimentální části. Uvedeny jsou i metody detekce pórovitosti, které jsou známy např. ze strojního materiálového inženýrství a tyto jsou využitelné i v oblasti, které je věnována tato bakalářská práce. V experimentální části je popsána příprava polymerních systémů v přípravcích, které byly upraveny podle specifických potřeb přípravy vzorků. Student připravil výchozí směsi pro přípravu polymerních systémů, v přípravcích provedl polymeraci podle typu materiálu. Výsledky jsou uvedeny v práci ve formě snímků z mikroskopu, kde je zdůrazněna porozita. Ve výpočtech jsou uvedeny počty pórů – to, že je to počet pórů na jednotku objemu (1 cm3) je uvedeno jen v textu, chybí ve výpočtu. Tato část je zpracována přehledně, bez zásadních nedostatků. Z výsledků je vidět, že student zvládl i poněkud odlišnou tématiku, jako je příprava polymerních systémů s požadovanými vlastnostmi. Doporučuji ji k obhajobě.
eVSKP id 74382