KOVÁŘ, L. Návrh rozvaděče pro FVE [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta elektrotechniky a komunikačních technologií. 2024.
V rámci své práce se student zabýval návrhem a optimalizací rozvaděče pro fotovoltaickou elektrárnu. Zadání práce přišlo z firmy, kde student pracuje. Vypracování se řadilo spíše mezi jednodušší, avšak student musel pro úspěšnou realizaci nastudovat velké množství požadavků a norem. Konstatuji, že se mu to podařilo a výsledná práce odpovídá požadavkům a rozsahu nutném pro bakalářskou práci. Student pracoval pod vedením konzultanta z firmy, z pohledu vedoucího samostatně, avšak s častými konzultacemi, přičemž výtky a požadavky vedoucího respektoval a vždy zapracoval. Práci a přístup studenta hodnotím známkou B – 88 bodů.
Tématem bakalářské práce pana Kováře je návrh a optimalizace rozvaděče pro fotovoltaickou elektrárnu s cílem maximalizovat efektivitu a účinnost fotovoltaické elektrárny. Práce má 51 stran textu a 7stran příloh, je rozvržena do tří částí. V první části se student zaměřuje na výzvy a omezení v oblasti distribuce elektrické energie a stanovuje základní požadavky na rozvaděč. Druhá část se zabývá rešerší přístrojů používaných v oblasti solárních systémů, třetí část je zaměřena na vlastní návrh rozvaděče s použitím zvolených komponent. Také se zabývá simulací oteplení rozvaděče. Práci s literaturou student věnoval patřičnou pozornost, v práci je citováno celkem 32 literárních zdrojů. Student prokázal ve své bakalářské práci velmi dobré znalosti v dané problematice. Toto je patrné v rozsahu druhé části práce, která zabírá celkem 22 stran a student se zde seznamuje s použitými pojmy a normami. Třetí část práce se zabývá výběrem přístrojů pro praktickou realizaci rozvaděče. Jak je patrné z textu práce, řada omezujících podmínek jako celkový výkon fotovoltaické elektrárny, počet a typ střídačů (šest střídačů Sungrow SG110CX), rozměry rozvaděčové skříně, použití dataloggeru Sungrow, přístroj pro zajištění síťové ochrany U-f guard a další komponenty, uváděné při návrhu rozvaděčové skříně omezila studentovu možnost navrhovat různá alternativní řešení a jejich porovnání. Z popisu navrženého řešení také není patrné, zda zvolený programovatelný automat M207 UNI Patron byla volba studenta, nebo toto řešení bylo uvedeno v zadávací dokumentaci investora. Nedílnou součástí práce je i výpočet oteplení v rozvaděčové skříni a ověření získaných výsledků pomocí simulace. Vlastní tvorba schématu rozvaděče je uvedena v šesté kapitole. Jsou zde uvedena jednotlivá obvodová schémata částí rozvaděče, chybí zde přehledové schéma. Jak student uvádí ve svém závěru, byla na základě návrhu rozvaděče vygenerovaná potřebná projektová dokumentace. Vzhledem ke skutečnosti, že navržený rozvaděč pro fotovoltaickou elektrárnu má jako výstup dva motorové rozvaděče se jmenovitými proudy 500 A, není v celé práci žádná zmínka o tom, jak bude fotovoltaická elektrárna řízena v době mimo pracovní dobu při plném slunečním svitu. Ze závěru práce také není patrné, zda byl návrh rozvaděče realizovaný. Pokud ano, bylo by vhodné v práci uvést vhodnou fotodokumentaci realizovaného díla. Práce svědčí o bakalářských schopnostech studenta.
eVSKP id 160079