BÁRTA, V. Analýza SFN sítí vysílačů DVB-T2 [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta elektrotechniky a komunikačních technologií. 2022.
Diplomová práca sa zaoberá problematikou návrhu a analýzy jednofrekvenčných sietí (SFN) vysielačov pre druhú generáciu zemského digitálneho televízneho vysielania (DVB-T2). Zadanie diplomovej práce bolo riešené v spolupráci Českého telekomunikačného úradu (ČTÚ). Študent v prvej časti práce stručne predstavuje fyzickú vrstvu vysielacieho systému DVB-T2. Následne popisuje princíp SFN sieti, zahrnujúci podmienky ich návrhu. Sú definované a popísané aj typické príčiny, ktoré môžu spôsobiť rušenie v týchto sietí. V druhej časti práce študent najprv predstavuje softwarové nástroje od spoločnosti CRC data, ktoré boli použité pre návrh a analýzu SFN sietí vysielačov DVB-T2. Študent pre analýzu SFN sieti vybral verejnoprávny multiplex 21 (MUX 21), ktorý je v Brne vysielané na RF kanále 26 (514 MHz). Študent pri analýze výsledkov zo simulácií overil, že ktoré systémové parametre dokážu najviac ovplyvniť správne fungovanie SFN sietí. Následne študent vybral miesta v okolí Brna, kde výsledky simulácii (interaktívne mapy pokrytia DVB-T2 vysielačov) ukazovali problematické príjem signálu DVB-T2, a v spolupráci ČTÚ zrealizoval niekoľko terénnych meraní za účelom overenia výsledkov simulácii a komplexnejšej analýzy SFN sietí. Pri týchto meraní boli používané rôzne meracie prístroje a komerčne dostupné set-top-boxy. Študent v tejto časti práce sa zaoberá aj možnosťami pre vylepšenie výkonnosti SFN siete MUX 21. Medzi inými, výstupy z terénnych meraní môžu do budúcna poslúžiť aj pre vylepšenie simulačných nástrojov pre presnejšie modelovanie a analýzu SFN sietí. Diplomová práca má viac ako 60 strán. Jej formálne spracovanie je na priemernej úrovni. Jednotlivé vypracované kapitoly práce na seba nadväzujú logicky. V texte sa však vyskytuje niekoľko terminologických a gramatických preklepov, ktoré čiastočne znižujú kvalitu odovzdanej práce. V teoretickej časti práce študent použil prevzaté obrázky, ktoré však prekreslil a u každého z nich uviedol použitý zdroj. V práci miestami postrácam rozšírenú diskusiu dosiahnutých výsledkov, prípadne lepší popis postupu pri simuláciách v jednotlivých softwarových nástrojoch ako aj lepšie zdôvodnenie voľby systémových parametrov v simuláciách. Študent pracuje s dostupnou literatúrou na veľmi dobrej úrovni. Študent počas celého roku pracoval samostatne a bol pravidelne v spojení s technickým konzultantom z ČTÚ. Možnosti konzultácie s vedúcim práce boli využité príležitostne. Veľmi pozitívne hodnotím, že pán Bc. Bárta úspešne prezentoval čiastočne výsledky svojej diplomovej práci na študentskej súťaži EEICT 2022. Zadanie diplomovej práce bolo splnené a prácu odporúčam k obhajobe. Navrhujem bodové hodnotenie B/83.
Předkládaná magisterská diplomová práce studenta Bc. Vojtěcha Bárty se zabývá tématikou analýzy SFN sítí DVB-T2. V teoretické části práce student rozebírá nejprve standard DVB-T2 a poté SFN v terestriálním vysílání. Především rozbor SFN měl být, dle mého názoru, proveden hlubší formou. Viz například str. 26 Obr. 15 je příklad synchronizace, který není detailně popsán - pouze je převzat obrázek bez náležité ilustrace funkce, což je škoda. Jako samostatnou část považuji kap. 3 popisující softwarový balíček společnosti CRC data. Popis SW balíčku, tak jak je předkládán, by neměl být součástí hlavní části práce, ale spíše by měl být součástí přílohy. Zvolená forma a rozsah je dle mého názoru zbytečná. V dalších částech práce, cca od strany 40 student prezentuje praktickou část práce. Na jejím začátku bych očekával užší provázanost s teoretickou částí práce a především jasnou definici metody, se kterou se bude pracovat, scénářů, které se budou zkoumat a stanovení cílů, kterých by mělo být dosaženo. Pro praktickou část student vybral analýzu pokrytí Multiplexu 21. Podle jeho parametrů provedl první simulaci a prezentoval výsledky pokrytí grafickou formou. V textu není nikde uvedeno (např. str. 44) jaká veličina je vynesena. Zda se jedná o relativní přijímaný výkon s jednotkou dB nebo něco jiného. Je zde jen vágní formulace modrá = pokrytí, červená = rušení. Dále student provedl další dvě simulace s jiným parametrem ochranného intervalu DVB-T2. Student poté z výsledků simulací vybral místo s rušením v okolí Brna a provedl vyhodnocení rušících vysílačů pomocí analyzačního SW. Od str. 48 student popisuje způsob provádění terénního měření a jeho výsledky. V této části práce jsou však také uvedeny další tři výsledky simulací s různými módy přijímače DVB-T2 a s výpočtem samorušení SFN. Prezentuje pak změřená data. Poslední část praktické části práce je zaměřena na teoretickou možnost zlepšení pokrytí oblasti na jih od Brna. Student vybral problémovou oblast a provedl simulaci s vloženým virtuálním vysílačem. V závěru student upozorňuje na rozpor výsledků simulací a ověřovacího měření a stručně jej vyhodnocuje. Rozbor a diskusi této odchylky by si v textu práce zasloužil více prostoru. Důvod, proč byly provedeny simulace některých scénářů se čtenář dozvídá až v závěru. Praktická část je nevhodně strukturována a působí nepřehledně. Například pasáže popisující OFDM resp. COFDM jsou uvedeny duplicitně. Některé pasáže evokují spíše prezentaci možností používaného SW. Práce rovněž obsahuje nevhodné nebo technicky nepřesné formulace, např: str. 24: "vzduchové rozhraní" str. 24 "SFN adaptér je tvořen megarámcem..." str. 24 "GPS je jednou z mnoha možných časových referencí, ale je jedinou celosvětově dostupnou " Práce s literaturou je dobrá. Textová část prezentující praktickou část práce by měla být zpracována lépe. I přes výše uvedené výtky zadání práce považuji za splněné a práci doporučuji k obhajobě. Hodnocení oponenta: C/74 bodů
eVSKP id 141535