DRAŽIL, J. Automatizace testovacích kontejnerů pro testování ventilů [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta elektrotechniky a komunikačních technologií. 2024.
Zadání práce vychází z potřeb firmy Elebro, ve které také probíhala realizace diplomové práce. Cílem práce bylo navrhnout koncepci řídicího systému pro testování ventilů, která by realizoval dynamické testy ventilů postupem podle zákazníkem stanovené zkušební procedury. Autor se musel podrobně seznámit s požadavky na ventily, současným způsobem jejich testování a také s požadavky na dokumentaci, kterou je nutné ke každému otestovanému ventilu generovat. Na základě těchto znalostí potom autor navrhoval koncepci řídicího systému testovacího kontejneru. Z pohledu náročnosti práce patří mezi standardní, z pohledu komplexnosti a časové náročnosti práce toto zadání patřilo spíše mezi mírně nadprůměrná. Autor pracoval na řešení zadaného úkolu průběžně, iniciativně a samostatně, odborné konzultace probíhaly v zadávající firmě a s vedoucím průběžně konzultoval spíše jen formální náležitosti práce. Autor se při řešení potýkal s tím, že neměl k dispozici od zadavatele podrobné definice všech zadavatelem požadovaných testů. Implementační část proběhla na platformě PLC značky Tecomat s tím, že data o testech se sbírají do průmyslového PC. Realizační část je zdokumentována adekvátním způsobem. V době odevzdání práce nebyly dokončené všechny potřebné úpravy testovacího kontejneru, nedošlo proto k oživení a otestování navrženého řešení na finálním hardwaru. Iniciativně proto autor provedl zkoušky koncepce a vyvinutého řešení po částech s využitím simulovaného prostředí, což mu umožnilo ověřit alespoň vybrané části. Při testech tak mj. odhalil nedostatečnou rychlost vyčítání dat ze sensorů při vyšších vzorkovacích frekvencích a jako problematické úzké hrdlo identifikoval sériové porty průmyslového počítače. Práce je vypracována na velmi dobré úrovni, testovací systém i navržená koncepce jsou dokumentovány srozumitelnou a přehlednou formou. Práce vykazuje jen minimum překlepů a je zpracována nadprůměrně pečlivě. Jednotlivé větve testovacího systému, řídicí panel a rozvaděč jsou dokumentovány vhodnou, přehlednou a srozumitelnou formou. Autor při řešení prokázal výborné inženýrské schopnosti a odevzdaná práce dokumentuje pečlivost, svědomitost a dobré odborné kvality autora.
Úkolem studenta byla automatizace kontejnerů pro testování ventilů. Student měl za úkol zautomatizovat proceduru testování ventilů, která je realizována pomocí testovacích kontejnerů vybavených nezbytnou instrumentací. Student měl navrhnou řídicí systém, zrealizovat jej a vytvořit programové vybavení včetně vizualizace. Následně měl student zhodnotit dosažené výsledky. V rámci diplomové práce student kooperoval s externí firmou, která je zadavatelem práce. Student se na počátku seznámil s interními požadavky firmy a technickým vybavením. Následně student navrhnul systém automatizace pro testovací kontejner vybavený nezbytnou instrumentací. Na základě návrhu řídicího systému byla zrealizována elektronika i programové vybavení. Pro komunikaci mezi člověkem a řídicím systémem byla vytvořena vizualizace a uživatelský interface. Vzhledem k tomu, že firma nebyla schopna v čase dodat kompletně funkční testovací kontejner, student zvolil po dohodě s vedoucím práce náhradní řešení a vytvořil si vlastní omezenou testovací sestavu. Na základě testování na této omezené sestavě student demonstroval funkci a popsal dosažené výsledky. Student zpracoval průměrnou diplomovou práci, která se neobešla bez některých drobných chyb. V zásadě dokumentace obsahuje popisuje vše, co je v diplomové práci potřeba. I přes objektivní překážky s firmou si student poradil a dovedl řešení diplomové práce ke zdárnému konci. Student úspěšně předvedl své inženýrské schopnosti, a proto předloženou diplomovou práci doporučuji k obhajobě.
eVSKP id 159899