HLINÁKOVÁ, K. Produkce polyhydroxyalkanoátů pomocí Haloferax mediterranei [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta chemická. 2016.

Posudky

Posudek vedoucího

Obruča, Stanislav

Studentka Kristýna Valová se ve své bakalářské práci věnovala produkci PHA pomocí extrémně halofilní Archae. Studentka prokázala schopnost zapojit se do probíhajícího výzkumu a být platnou členkou výzkumného týmu. V rámci realizace své práce si osvojila řadu laboratorních postupů a metod, prokázala praktický přístup k řešení problémů a byla schopna solidně odvést zadanou práci. Částečné nedostatky se projevily při plánování experimentů, organizaci práce a také při průběžné konzultaci výsledků. Nicméně i přes tyto dílčí nedostatky zvládla studentka praktickou část své práce na velice solidní úrovni. Při vypracování textové verze své práce prokázala studentka nadprůměrnou schopnost práce s textem, odbornou literaturou a zadaným tématem. Byla schopna presentace a diskuze výsledků a také definice závěrů. Výsledky její práce a experimentální protokoly jistě poslouží jako solidní základ pro další experimenty s velice zajímavou produkční kulturou. Proto práci doporučuji k obhajobě a hodnotím známkou B.

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Splnění požadavků zadání A
Studium literatury a její zpracování A
Využití poznatků z literatury B
Kvalita zpracování výsledků A
Interpretace výsledků, jejich diskuse A
Závěry práce a jejich formulace A
Využívání konzultací při řešení práce B
Celkový přístup k řešení úkolů B
Navrhovaná známka
B

Posudek oponenta

Kučera, Dan

Předložená bakalářská práce Kláry Valové je zaměřena na využití extrémně halofilní Archae Haloferax mediterranei k biotechnologické produkci polyhydroxyalkanoátů a extracelulárních polysacharidů. V první části práce autorka čtivou a přehlednou formou předkládá teoretické základy studované problematiky. Věnuje se zejména biosyntéze polyhydroxyalkanoátů a mikrobiálním producentům PHA s důrazem na halofilní mikroorganismy. Autorka vycházela z kvalitní a aktuální literatury, avšak formát citací není zcela jednotný. Experimentální část podrobně shrnuje použité metody a podmínky jednotlivých experimentů, výsledky jsou přehledně zpracovány do tabulek a grafů. Průběžná diskuze patřičně interpretuje veškerá naměřená data a vycházejí z ní závěry, které jsou jasně formulovány. K práci mám několik drobných formálních připomínek: -čtivost experimentální části ruší přehlížení některých typografických pravidel, především správné používání mezer - str. 26 – při použití roztoku stopových prvků je třeba uvést složení daného roztoku, případně se odkázat na literaturu - str. 28 – při použití oleje jako substrátu by bylo vhodné jej specifikovat (druh, zdroj) - str. 36 – fotografie mohla být v lepší kvalitě Uvedené připomínky nijak nesnižují úroveň práce, ani její formální a obsahovou kvalitu. Práci proto doporučuji k obhajobě a hodnotím stupněm "výborně (A)".

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Splnění požadavků zadání A
Logické členění práce A
Kvalita zpracování výsledků A
Interpretace výsledků, jejich diskuse A
Využití literatury a její citace A
Úroveň jazykového zpracování A
Formální úroveň práce – celkový dojem A
Závěry práce a jejich formulace A
Navrhovaná známka
A

Otázky

eVSKP id 88221