RAFAJ, M. Systém pro snížení hluku u generátoru využívajícího malého vznětového motoru [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta strojního inženýrství. 2022.

Posudky

Posudek vedoucího

Novotný, Pavel

Práce analytického a koncepčního charakteru zahrnuje 43 stran bez úvodních částí a přehledu zdrojů literatury. Student pracoval na řešení převážně samostatně, některé záležitosti konzultoval. Práce byla odevzdána s ročním zpožděním. Formální zpracování vykazuje určité drobné nedostatky při formátování. Rešeršní část je poměrně slabá a málo propracovaná, chybí kvalitnější zdroje popisující přímo danou problematiku. Navržený přístup řešení je možný, ale spíše obecný a méně propracovaný. Obecně metodika měření hluku vyžaduje náročné technické vybavení, které student nemohl využít. Z tohoto pohledu je však nutné ocenit navržený nízkorozpočtový způsob měření hluku. Výpočtové simulace jsou provedeny v software Lotus Engine Simulation, v práci jsou uvedeny výsledky automaticky generované tímto software bez odkazů na metodiku, jakou byly tyto výsledky získány. Výsledky práce plní definované cíle a pravděpodobně najdou uplatnění v průmyslové praxi. Po celkovém zhodnocení lze konstatovat, že diplomant splnil požadavky kladené na závěrečnou práci.

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Splnění požadavků a cílů zadání D
Postup a rozsah řešení, adekvátnost použitých metod D
Vlastní přínos a originalita C
Schopnost interpretovat dosažené výsledky a vyvozovat z nich závěry C
Využitelnost výsledků v praxi nebo teorii C
Logické uspořádání práce a formální náležitosti C
Grafická, stylistická úprava a pravopis D
Práce s literaturou včetně citací D
Samostatnost studenta při zpracování tématu B
Navrhovaná známka
C

Posudek oponenta

Vacula, Jiří

Diplomová práce pana Martina Rafaje obsahuje 43 stran bez úvodních formálních částí, přehledu literatury a seznamu použitých symbolů. Práce se zabývá návrhem konstrukčního opatření snižující akustický hluk vznětového generátoru. Autor nejprve provádí rešerši přehledu typů hluku ve spalovacím motoru a dále navazuje podáním přehledu možných metod pro snížení akustického hluku. Rešeršní části lze vytknout skutečnost, že obsahuje málo kvalitních zdrojů. Experimentální část obsahující měření akustického hluku je popsána dostatečně, nicméně část výpočtová již neposkytuje potřebnou úroveň popisu zvolené metodiky. Práce v software Lotus Engine Simulation není blíže popsána, stejně tak jako software samotný. Relevantnost zvolených konstrukčních řešení tak v podstatě nelze nijak hodnotit, neboť tato řešení jsou produktem tohoto software bez detailnějšího vysvětlení. Celkový dojem z práce kazí číslování zdrojů, které není popořadě, drobné chyby (například chyba v záhlaví kapitoly 3) či málo kvalitní obrázky (Obr. 10 – Obr. 16). Nicméně, tyto nedostatky neovlivňují skutečnost, že autor splnil cíle své práce.

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Splnění požadavků a cílů zadání C
Postup a rozsah řešení, adekvátnost použitých metod D
Vlastní přínos a originalita C
Schopnost interpretovat dosaž. výsledky a vyvozovat z nich závěry B
Využitelnost výsledků v praxi nebo teorii B
Logické uspořádání práce a formální náležitosti C
Grafická, stylistická úprava a pravopis C
Práce s literaturou včetně citací D
Navrhovaná známka
C

Otázky

eVSKP id 137159