BĚLEHRÁDEK, S. Modelování dynamiky buněčných kolonií [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta elektrotechniky a komunikačních technologií. 2017.
Student Stanislav Bělehrádek se ve své práci zabývá zajímavým tématem systémové biologie, a to modelováním růstu buněk se zaměřením na tumorigenezi. V rámci práce nejprve shrnuje obecné řízení buněčného cyklu a následně poskytuje literární rešerši podloženou velkým množstvím kvalitních referencí o růstu buněk, a to jak z pohledu fyzikálního, tak pohledu biologického zahrnujícího intra a intercelulární signální dráhy a jejich modely. V rámci praktické části student navrhl a implementoval model růstu buněk v jazyce C++ s využitím OpenGL pro vizualizaci výsledků. Oproti stávajícím modelům pro růst buněk, zvolil nový přístup, který zohledňuje kromě fyzikálních parametrů i samotné biologické signální dráhy. Díky tomu bylo problematické model srovnat s modely jinými, což ovšem student kompenzuje podrobnou analýzou chování modelu za různých podmínek a srovnáním výsledků simulace s růstem reálných buněk HeLa. Zadání tedy považuji za bezezbytku splněné. K práci přistupoval student velmi svědomitě, docházel na pravidelné konzultace, zúčastnil se studentské soutěže a práci předložil pro kontrolu rozpracovanosti. Po formální stránce je práce na výborné úrovni, je psaná srozumitelným jazykem bez překlepů. S výjimkou občas menšího písma v grafech se práce vyznačuje i velmi zdařilou grafickou úpravou. Práci tedy hodnotím jako výbornou a doporučuji ji k obhajobě.
Předložená diplomová práce studenta Stanislava Bělehrádka je zaměřena na programovou realizaci modelů růstu buněčných kolonií. K tématu vypracoval kvalitní literární rešerši podloženou 80 převážně zahraničními referencemi. Navrhl a programově realizoval vlastní model dynamiky růstu buněčných kolonií simulující růst různých typů zdravých i rakovinových buněk a dále umožňující podrobné řízení souvisejících buněčných procesů. Navržený model řádně testuje a srovnává s jinými modely i reálnými buňkami. Po formální stránce je práce na výborné úrovni. Po odborné stránce bych vytkla jen mírně nepřehledné převážně textové vyhodnocení výsledků, které by bylo vhodné doplnit souhrnnou přehledovou tabulkou. Programovou realizaci by bylo vhodné doplnit o grafické uživatelské rozhraní, tak by byla vytvořená aplikace použitelná pro širší škálu i netechnických uživatelů.
eVSKP id 102347