KOLARÍK, T. Implementace protokolu ACP do operačního systému L4 [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta elektrotechniky a komunikačních technologií. 2012.
Cílem práce měla být implementace protokolu ACP do operačního systému L4. V průběhu řešení se ukázalo, že dostupné distribuce systému L4 doposud nedisponují vhodnými komunikačními rozhraními a k testování serveru ACP se nakonec musela použít komunikace paměťovým kanálem. I přes tuto i řadu dalších komplikací student nakonec zadání splnil a pro zmiňovaný operační systém vytvořil a otestoval funkční modul, který využití protokolu ACP umožňuje. Student pracoval systematicky, tvořivě a samostatně. Postup řešení je v práci řádně popsán a zdůvodněn. Práce je zpracována přehledně a bez významnějších formálních nedostatků. Nedostatkem jsou nevysvětlené obrázky (např. v příloze 2). Práci hodnotím stupněm Výborně.
Předložená diplomová práce o celkové délce 46 stran bez příloh popisuje implementaci podpory protokolu ACP do operačního systému s mikrojádrem L4. Úvodní část práce popisuje protokol ACP a operační systémy s mikrojádrem se zaměřením na systémy rodiny L4. Následující kapitola obsahuje kvalitně zpracovanou analýzu obecných požadavků pro implementaci podpory protokolu ACP, tedy pro vytvoření tzv. portálu ACP, a rámcový návrh struktury tohoto portálu včetně popisu jednotlivých komunikačních toků. V rámci praktické části diplomové práce vytvořil student, jak sám píše, "minimální funkční implementaci" protokolu ACP, a otestoval její chod v operačním systému. Tato implementace je vytvořena včetně jednoduchého testovacího prostředí na pouhých 1357 řádcích kódu v jazyce C a je tedy spíše jen kostrou portálu ACP, umožňující pouze základní autentizaci zasláním MD5 otisku hesla. Nejsou podporovány žádné pokročilé funkce systémů založených na protokolu ACP, například tranzitování transakcí; vytvořený portál ani neumožňuje komunikaci s jiným zařízením: je možná pouze komunikace s testovacím programem, což je vysvětleno neexistencí podpory protokolu TCP/IP v použitém operačním systému. Vytvořený zdrojový kód je čistě strukturovaný a je možné jej po rozšíření o další komunikační a autentizační moduly použít v praxi. Z tohoto důvodu považuji práci přes její poněkud menší rozsah za přínosnou a navrhuji hodnocení B/82.
eVSKP id 52021