KŘÍŽOVÁ, I. LABORARTORY BRNO [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta architektury. .

Posudky

Posudek vedoucího

Makovský, Zdeněk

Na bakalářské práci s názvem LABORARTORY BRNO, kterou vypracovala studentka Iveta Kokolia Křížová, lze hodnotit kladně vysoký stupeň samostatnosti. Připomínky vedoucího práce ke konceptu navrhovaného objektu, problematika dispozic a konstrukcí byly řešeny při pravidelných konzultacích. Konzultace a spolupráce s odborníky a specialisty v oboru svědčí o pochopení funkce architekta jako autora koncepce návrhu a zároveň člena širšího kolektivu Autorka v průběhu práce zpřesňovala vlastní architektonickou představu koncepčního řešení zadaného úkolu a vycházela z urbanistického a architektonického kontextu místa a z požadavků na dispoziční i funkční řešení navrhovaného objektu. Výrazný osobnostní rys studentky se projevuje v důsledném hledání varianty řešení, které by vyhovovalo kontextu místa i autorčině představě o konceptu objektu. Urbanistický i architektonický návrh splňuje předmět zadání bakalářské práce, kterým byl požadavek na zastavění východního nároží křižovatky ulic Koliště a Milady Horákové. Navržený objekt řeší program galerie architektury, designu a soudobého umění, doplněný o další funkce a plochy potřebné v kontextu lokality. Autorčin koncept vychází z pochopení galerie jako chrámu pro umění, který nemá být zatížený provozy. Nároží - akcent, reakce na okolní zástavbu- vyčištění, poloha společensko strategická s výrazným výhledem na historické centrum města. Galerie - socha - čistý, hmotově výrazný prvek reflektující význam nároží. Velkými prosklenými plochami orientovanými na severo-západ dochází k hloubkovému propojení interiéru s exteriérem a zároveň je galerie osvětlena nepřímým přirozeným osvětlením. K tvarově komplikovanému objektu galerie náleží přidružený objekt provozního zázemí, který zároveň pohledově uzavírá třídu Kapitána Jaroše. Svými proporcemi, velikostí i měřítkem odpovídá objekt závažnosti navrhované galerie, kontextu místa i řešené situaci. Dispoziční i konstrukční řešení vyhovuje platným normám. Kladně lze hodnotit grafické řešení předloženého projektu Bakalářská práce splňuje rozsahem.grafických příloh požadavky na dokumentaci zadaného tématu i požadavky kladené na bakalářský titul.

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Přístup studenta ke zpracování B 89 Předložená bakalářská práce splňuje rozsahem grafických příloh požadavky na dokumentaci zadaného tématu i požadavky kladené na bakalářský titul. Doporučuji k obhajobě a navrhuji hodnocení B89
Navrhovaná známka
B
Body
89

Posudek oponenta

Velek, Jan

Návrh předkládá prostorově zajímavý koncept s logickým dělením provozů. Architektonické řešení vytváří pohledový akcent s respektováním oddělení klidových a frekventovaných provozů.

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Urbanistické řešení A – na základě pobrobné analýzy širších vztahů návrh vytváří sochařsky tvarované nároží bloku v exponované poloze
Architektonické řešení A – architektonické řešení sleduje výrazný prostorově-sochařský koncept s důrazem na nároží, které se stává pohledovou dominantou
Provozní řešení A – provozní řešení je přehledné, s dělenými funkcemi obsluhy a výstavní činnosti. Dispozice je tvarově přizpůsobena výraznému hmotovému řešení. Otázkou je nájezd na výtahovou plošinu do podzemních parkovacích stání z velmi frekventovaného městského okruhu.
Technicko konstrukční řešení A – konstrukční řešení sleduje architektonickou formu. Otázkou je reálné napojení nosných konstrukcí suterénu na nosné konstrukce nadzemních podlaží. V řezech je toto napojení poněkud schematické.
Formální úroveň A – práce je provedena graficky přehledně. Přiložené vizualizace dostatečně objasňují architektonický koncept.
Navrhovaná známka
A
Body
95

Otázky

eVSKP id 66077