HRUBEŠ, K. Virtuální zprovoznění robotického výrobního systému pro obloukové svařování [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta strojního inženýrství. 2024.

Posudky

Posudek vedoucího

Bražina, Jakub

Kolega Hrubeš přistoupil k řešení své diplomové práce vcelku aktivně. Postup řešení konzultoval a cíle práce považuji za splněny. Ocenil bych, kdyby diplomant projevil při řešení diplomové práce více vlastní iniciativy a sám aktivně přicházel s novými návrhy, kam práci směřovat. Práce je napsána čtivě s pár formálními nedostatky v podobě formátování textu (Například název kapitoly 4). Ve výsledku lze konstatovat, že práce pokládá základ pro další rozvoj v oblasti virtuálního zprovoznění robotických pracovišť pro obloukové svařování při použití robotů ABB. Práci doporučuji k obhajobě s výsledným hodnocením velmi dobře B.

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Splnění požadavků a cílů zadání B
Postup a rozsah řešení, adekvátnost použitých metod C
Vlastní přínos a originalita C
Schopnost interpretovat dosažené výsledky a vyvozovat z nich závěry D
Využitelnost výsledků v praxi nebo teorii C
Logické uspořádání práce a formální náležitosti B
Grafická, stylistická úprava a pravopis B
Práce s literaturou včetně citací A
Samostatnost studenta při zpracování tématu A
Navrhovaná známka
B

Posudek oponenta

Szabari, Mikuláš

Předložena diplomová práce je věnována robotickému obloukovému svařování a jeho virtuálnímu zprovoznění. Rešeršní část je podrobná a věnuje se převážně svařování. Menší část je věnována robotům, kde chybí popis robotů určených pro svařovaní, které se odlišují od standardu. Následuje systémový rozbor pracoviště. V první části je rozebrána svařovaná součást. Chybí mi zde základní rozměry (výška) a hmotnost součásti, určující výběr koncového efektoru a následně robotu. Taky není jasné, které místo bude svařováno. Poté následují varianty, výběr varianty a provedení pracoviště. Zde vidím nedostatek při výběru dopravníku, který nejspíš nebude vyhovující pro nahřáté součásti. Následuje tvorba programu a virtuální zprovoznění. Kde je řešena senzorika na dopravníkovém pásu pro odkládaní součásti. Jsou zde dva senzory pro snímaní polohy. Chybí zde koncový spínač pro zastavení pásu a zabránění vypadnutí součásti v případu přeplnění pásu. K logickému řízení dle vývojových diagramu nemám výhrady. HMI určeno pro obsluhu je namyšleno jednoduchou a pochopitelně. Po formální stránce, je práce dostatečně neupravena. Podkapitoly na sebe nenavazují na stejní stránce. Jsou používané jiné mezery mezi odseky, také zarovnání textu není dodržováno. Celkově práci hodnotím známkou C.

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Splnění požadavků a cílů zadání B
Postup a rozsah řešení, adekvátnost použitých metod C
Vlastní přínos a originalita C
Schopnost interpretovat dosaž. výsledky a vyvozovat z nich závěry C
Využitelnost výsledků v praxi nebo teorii B
Logické uspořádání práce a formální náležitosti E
Grafická, stylistická úprava a pravopis B
Práce s literaturou včetně citací B
Navrhovaná známka
C

Otázky

eVSKP id 158253