HANZLÍK, J. Hodnocení finanční situace podniku a návrhy na její zlepšení [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta podnikatelská. 2023.

Posudky

Posudek vedoucího

Meluzín, Tomáš

Bakalářská práce je zaměřena na standardní nástroje hodnocení finanční situace podniku. Z pohledu řešení autor aktivně navrhoval možné postupy řešení, samotná tvorba práce byla samostatná. Použité nástroje a postupy lze hodnotit jako standardní, běžně používané pro tento druh prací. Práce v řešení nepřináší žádné inovativní postupy. Využití výsledků bakalářské práce je pouze z pohledu řešené firmy. Práce splňuje podmínky kladená na bakalářskou práci, proto ji vedoucí doporučuje k obhajobě s uvedeným hodnocením. Otázka k obhajobě není položena, protože problematické oblasti byly vyřešeny v rámci konzultací.

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Splnění stanovených cílů C
Zvolený postup řešení, adekvátnost použitých metod C
Schopnost interpretovat dosažené výsledky a vyvozovat z nich závěry C
Praktická využitelnost výsledků C
Uspořádání práce, formální náležitosti, použitá terminologie a odborná jazyková úroveň B
Práce s informačními zdroji, včetně citací C
Navrhovaná známka
C

Posudek oponenta

Luňáček, Jiří

Hodnocená práce je postavena využití na standardních nástrojích finančního hodnocení. Autor navrhuje opatření pro konkrétní firmu. Hlavní činnost firmy je výroba automobilů, konkrétně jde o "národní značku" Škoda Auto. Tím je práce poměrně zajímavá, protože autor se pouští do hodnocení "výkladní skříně" českého průmyslu. Návrhová část by mohla mít přínos pro konkrétní firmy, zde ale píše půjde o hodnocení metodiky návrhů, protože řešená firma se jistě v této bakalářské práci inspirovat nebude. Autor definuje několik základních oblastí, ze kterých může firma čerpat zlepšení. Lze tedy předpokládat, alespoň že některý z těchto návrhů bude pro firmu buď přínosem, nebo alespoň reálnou variantou řešení, pokud by na tyto návrhy přistoupila.Formální a logická stránka práce obsahuje některé zásadní prohřešky. Práce by měla být psaná v trpném rodě, ne v první osobě. Cíle a metodika práce se neobrazují v obsahu. Někde autor volí spíše hovorové výrazy. SWOT matice bez identifikace čistě vnitřních stránek firmy (model 7S) je spíše odhadem. SLEPTE analýza by měla být propojena s verifikací číselných údajů, zde se nabízí možná korelace hospodářských výsledků a makroekonomických faktorů.I přes uvedené výhrady opět oceňuji entusiasmus autora, že formuluje návrhy plynoucí ze standardního hodnocení pro nadnárodní podnik, působící v jasné pozici oligopolní tržní struktury. Modely finančního hodnocení pro své návrhy potřebují spíše "industry"  blízké dokonalé konkurenci.Práci doporučuji k obhajobě s uvedeným hodnocením.

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Splnění stanovených cílů B
Zvolený postup řešení, adekvátnost použitých metod B
Schopnost interpretovat dosažené výsledky a vyvozovat z nich závěry C
Praktická využitelnost výsledků C
Struktura práce, použitá terminologie a odborná jazyková úroveň C
Práce s informačními zdroji B
Navrhovaná známka
B

eVSKP id 152234