POLIÁN, J. Oslnění od svítidel s neuniformní vyzařovací plochou [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta elektrotechniky a komunikačních technologií. 2017.

Posudky

Posudek vedoucího

Škoda, Jan

Student Bc. Josef Polián se měl ve své diplomové práci věnovat problematice oslnění od svítidel z nehomogenní vyzařovací plochou. Toto téma je v příslušných nejvyšších vědeckých kruzích bráno jako vysoce aktuální a v současné době na jeho řešení spolupracuji dokonce dvě divize mezinárodní komise pro osvětlování CIE. Svou práci pojal velmi zodpovědně už v počátku řešení, kdy se student zaměřil na velmi podrobnou literární rešerši řešené problematiky. Jako zdrojů pro tuto část diplomant používal převážně zahraniční prameny, zejména z impaktovaných článků a odborných konferencí. V další části práce se student pokusil dosažené poznatky aplikovat při počítačové simulaci popisovaného problému a v praktickém měření na speciálně vyrobených svítidlech. Tuto část hodnotím jako velmi zdařilou a přínosnou pro další rozvoj v této oblasti bádání. Po odborné stránce jsem z prací spokojen, avšak v práci bych uvítal větší počet obrázků, zejména z jasové analýzy, neboť tuto část student zpracovával velmi poctivě a je škoda, že ji více nepromítl do práce. Tento nedostatek ovšem nikterak nesnižuje kvalitu práce a je spíše drobnou připomínkou. Dílčí výsledky své práce student prezentoval velmi zodpovědně a na konzultace přicházel vždy připraven. S přihlédnutím k výše uvedeným skutečnostem práci hodnotím stupněm A/93 bodů a doporučuji ji k obhajobě u SZZ.

Navrhovaná známka
A
Body
93

Posudek oponenta

Baxant, Petr

Student Bc. Josef Polián se ve své diplomové práci zabývá velmi aktuální problematikou hodnocení rušivého oslnění od zdrojů oslnění, které nemají rovnoměrné rozložení jasu na vyzařovací ploše. Práce odpovídá pokynům zadání v plném rozsahu a mohu konstatovat, že např. literární rešerše je zde provedena nadstandardním způsobem. Práce je vhodně strukturovaná a sleduje předepsané body zadání. Kapitoly na sebe logicky navazují. Z hlediska nalezených nedostatků práce uvádím tyto jednotlivé body jako připomínky k možné nápravě: V seznamu zkratek student uvádí, že GIs je Srensenův vztah - jedná se však o označení indexu oslnění dle Srensena. Str. 14 nahoře - domnívám se, že teoretické pochopení, resp. vysvětlení rušivého oslnění máme a na jeho základě vznikly metody jeho hodnocení. Do jaké míry jsou ve shodě se skutečnou podstatou je pak otázka jiná. Str 24, kap. 4.1 - zkomolení pojmu neuniformita, přestože je uveden v uvozovkách. Str 30 - ekvivalentní teplota - má být náhradní teplota chromatičnosti. Str 32 - zavedené dvou pojmů váha a váhový faktor je matoucí, proč nebyl použit stejný pojem? Str 36 - svítidla typu “a” a “c” - chybí odkaz na obrázek 5-7. Str 39, tab 5-5, 3. řádek, sloupec UGR má být 0,9 ne 1,1. Str 42 - zkratka “fy” zde není použita ve správném tvaru a je zbytečná. Práce přináší nové poznatky zejména v oblasti experimentální, kde student vyzkoušel různé varianty neuniformity rozložení jasu na LED svítidlech a jejich simulace v počítačových programech a měření pomocí jasového analyzátoru, srovnání výsledků měření a simulací. Jde o nové přínosy, které zcela jistě bude možné využít v dalších testech a navázat výzkumnou činností. Výběr literárních zdrojů považuji za obzvlášť zdařilý a přínosný. Student se zaměřil jak na tuzemské, tak na zahraniční zdroje, přičemž vycházel zejména z nejnovějších studií publikovaných na renomovaných konferencích a ve vědeckých impaktovaných časopisech. Formální zpracování práce je na dobré úrovni, v práci je minimum chyb na úrovni spíše překlepů než neznalosti jazyka a dodržuje typografická pravidla. Text je dobře doplněn o citace použitých zdrojů. Práce má vysoký stupeň využití jak v praktické tak výzkumné oblasti a to zejména z důvodu provedení praktických experimentů výzkumného charakteru a oblasti zájmu, kterou práce řeší. Práci doporučuji k obhajobě u státní zkoušky.

Navrhovaná známka
A
Body
95

Otázky

eVSKP id 102568