PETEČUK, O. Udržitelné město: Žižkova kasárna v Českých Budějovicích [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta architektury. 2024.

Posudky

Posudek vedoucího

Kratochvíl, Jan

Diplomovou práci na vysoce aktuální téma vypracoval student Ondřej Petečuk. Jak ukázalo poslední benátské Bienále (zejména expozice v Německém pavilonu), vyspělé země se začínají důsledně věnovat recyklaci staveb a znovuvyužití původního materiálu v nových konstrukcích. Ondřej si pro svůj experiment vybral areál českobudějovických kasáren, tedy armádní brownfield. Práce je na vysoké grafické i odborné úrovni, avšak po celou dobu jsem postrádal tzv. „tah na branku“, tedy přepečlivé a zdlouhavé propracování méně podstatných částí (analýza, urbanistické řešení, dispozice okolních domů) zapříčinilo to, že na představení peaku diplomové práce nezbyl dostatek času. Pravděpodobně jsem se namlsal v Benátkách a podobný výkon jsem očekával i na půdě naší fakulty. Těšil jsem se na vzorky materiálů, experimenty 1:1, model, který by dopodrobna vysvětlil budovu komunitního centra atd. Bohužel tento zlatý hřeb je prezentován pouze 2D dokumentací a jedinou vizualizací. Ondřej byl blízko ocenění za nejlepší diplomku roku, avšak svou energii a um věnoval vytváření urbanistické struktury z 19. století a navrhoval domy, které se již podařilo dispozičně i tvaroslovně vyřešit mnoha generacím před námi. Momentálně jsem z výsledku diplomové práce rozmrzelý, avšak věřím, že postupem času na ni budu vzpomínat jako na jednu z nejlepších, které jsem vedl. Snad na ni naváže někdo z budoucích diplomantů a co by bylo úplně nejúžasnější, kdyby se proklamované nápady a technologie podařilo uvést do naší národní praxe.

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Přístup studenta ke zpracování A Student pracoval na své diplomové práci soustavně a zodpovědně.
Navrhovaná známka
B
Body
85

Posudek oponenta

Zemen, Luboš

1. Koncepční a teoretické zdůvodnění předložené práce Projekt řeší území s polyfunkční městskou zástavbou. Snaží se vytvořit podmínky pro vznik udržitelné architektury a využití recyklovaných materiálů při realizaci staveb. Tyto principy ilustruje i na konkrétním případě stavby komunitního centra. Použité ekonomické, sociální a ekologické aspekty projektu se snaží vyhodnotit i ekonomicky. 2. Analytická čás V analytické části se autor velmi detailně a přehledně zabývá městem v historickém i současném kontextu a udržitelnou architekturou obecně i v jednotlivostech. Tuto část práce považuji osobně za nejzdařileji a nejpodrobněji zpracovanou. Vyznačuje se statistickými kvalitami a velkou podrobností. 3. Urbanistické řešení Navržená bloková zástavba čerpá z tradice a dobře vychází z kontextu historického i místního. Autor vychází z teorií Alda Rossiho, Jana Gehla a Davida Simy a snaží se úspěšně vytvořit příjemné prostředí s lidským měřítkem. V dopravním řešení nabízí preferenci pěších a cyklistů před automobily. Parkování řeší v samostatném objektu – parkovacím domě. Tato koncepce parkingu však přináší určité nevýhody a nesnáze a možná není dostatečně v návrhu zdůvodněna a artikulována. Hmotové řešení zástavby je však přiměřené, jaksi obyčejné, maloměstské a je doplněno velmi kvalitně a pečlivě navrženými okolními veřejnými prostory. 4. Architektonické řešení Návrh je jako celek velmi konzervativní, s tradičními městskými domy malého měřítka tvořícími blok a s tradičními střechami doplňujícími střešní krajinu okolní zástavby města. Otázka je, zda takto řešená podkrovní podlaží nabízí optimální podmínky pro dané funkční využití a zda by objekty s plochými střechami a terasami nemohly pro dispozice horních bytů nabídnout více atraktivity. Mám však radost, že detailněji řešený objekt komunitního centra se zvolenému konceptu poněkud vymyká, nabízí moderní architekturu, i když vhodně a citlivě vystavěnou převážně z druhotně použitých materiálů. 5. Provozní řešení Dispoziční i provozní řešení je v některých částech jednoduché a přehledné, v jiných poněkud schématické a méně dotažené do podrobností, ale to je logická daň za velkou porci území a komplikací, které si autor naložil na svá bedra. 6. Technicko-konstrukční řešení Použité materiály, konstrukční a technické prostředky jsou adekvátní použitému konceptu - technicky nenáročné a běžně dostupné. 7. Formální úroveň Návrh má profesionální grafickou úpravu a je provedený na vysoké estetické úrovni a je dostatečně srozumitelný ve všech ohledech. 8. Celkové zhodnocení předložené práce včetně stanoviska, zda doporučujete práci k obhajobě Práci hodnotím velmi pozitivně, zabývá se aktuálním fenoménem recyklace a udržitelného rozvoje, přináší nový názor na řešené území a může vyvolat v místě diskusi o skutečném využití lokality. Navrhuji projekt k obhajobě a hodnotím známkou A90.

Navrhovaná známka
A
Body
90

Otázky

eVSKP id 159464