KRŠIAK, O. Optimalizace modelu vodní elektrárny [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta elektrotechniky a komunikačních technologií. 2016.
Student Oliver Kršiak zpracoval diplomovou práci na téma optimalizace modelu malé vodní elektrárny a jejího řízení. Práce je rozdělena na několik základních nosných kapitol. První se věnuje úvodu a popisu současného stavu, další postupné optimalizaci. Od mechanického návrhu nového potrubí, kdy student provedl hydraulický rozbor až po návrh softwarového řízení celé jednotky skrze Labview. Student provedl korekci původních dílů (nátoku turbíny, změna generátoru) novými. Bohužel tato část práce ubrala studentovi čas, který měl věnovat vlastnímu návrhu měřícího systému, což se projevilo ke konci práce. Dále jsem postrádal vlastní invenci studenta při řešení parciálních problémů. Student nicméně vytvořil software pro ovládání buzení soustrojí, sběru dat a grafického zobrazení měřených průběhů, čímž splnil zadání práce. Student k práci přistupoval poměrně svědomitě. Práci doporučuji k obhajobě a hodnotím stupněm B a 80 body.
Student se ve své diplomové práci zabývá problematikou optimalizací modelu vodní elektrárny. Předložená diplomová práce je vhodně členěna a kapitoly na sebe navazují. Diplomová práce splňuje body zadání. V první části diplomové práce se student zabývá analýzou současného stavu modelu vedení. Z popisu současného stavu však není jasné, jaká byla celková účinnost původního modelu vodní elektrárny. Student popisuje účinnost turbíny 52% a při uvažování mechanických ztrát, že je účinnost stanovena na 73%. Dále nevím, proč generátor byl volen hlavně podle velikosti hřídele? V další části řeší optimalizaci modelu vodní elektrárny. V kapitole 4.2 je řešena problematika tlakových ztrát. Původní model měl tlakové ztráty 30% a nově navržené konfigurace 41%. Student v práci dále popisuje, že největší tlaková ztráta je na průtokoměru. V práci student popisuje možnost použití průtokoměru, ale v závěru zase píše o nedostupnosti průtokoměru. Na obrázku 2-1 není vyznačen pracovní bod, který student popisuje v textu. V práci jsou drobné formální chyby při značení odkazů na obrázky v textu. (např. str. 14 –Obr.1, str. 57 rovnice z obr 6-13 – v tomto obrázku není žádná rovnice, atd.). Formální zpracování diplomové práce je na dobré úrovni. Diplomová práce splňuje veškeré požadavky kladené na práce tohoto typu a doporučuji ji k obhajobě u státní závěrečné zkoušky.
eVSKP id 94167