NĚMEC, O. Systém pro ověření vlastností senzorů [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta elektrotechniky a komunikačních technologií. 2009.

Posudky

Posudek vedoucího

Klusáček, Stanislav

Cílem diplomové práce bylo navrhnout a na základě možností a požadavků zadavatele vytvořit komplexní měřicí systém pro ověření vlastností senzorů a tento systém úspěšně realizovat. Tato diplomová práce byla realizována ve spolupráci s měřící laboratoří ABB PPMV s.r.o. v Brně. Student dokázal samostatně nastudovat potřebné znalosti z oblasti měřicí techniky a seznámil se důkladně s danou problematikou. Zadaný projekt byl prakticky realizován a byla rovněž prakticky ověřena jeho funkce - systém je nasazen ve výše zmíněné laboratoři. Student pracoval samostatně a iniciativně, konzultace vyžadoval v rozsahu odpovídajícím zpracovávanému problému. Práce prokazuje studentovy vynikající schopnosti práce na samostatném úkolu a splňuje kvalitu a rozsah pro magisterský diplomový projekt.

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Využití literatury A 10/10
Aktivita během řešení a zpracování práce (práce s literaturou, využívání konzultací, atd.) A 20/20
Splnění zadání A 48/50
Formální zpracování práce A 18/20
Navrhovaná známka
A
Body
96

Posudek oponenta

Havránek, Zdeněk

Zadání diplomové práce je středně složité a předpokládá znalosti konkrétních postupů a požadavků na testování měřicích zařízení (senzorů proudu a napětí ve VN technice) a grafického programování v LabVIEW. Cílem práce je realizace měřicího systému a ovládacího programu pro ověřování parametrů elektronických měřicích transformátorů při klimatické zkoušce. Výstupem je i protokol o výsledku klimatické zkoušky testovaného senzoru. Zadání práce je v zásadě splněno, určitým nedostatkem však je minimální rozbor použitého měřicího systému a jeho komponent z pohledu splnění požadavků norem pro testování a ověřování elektronických měřicích transformátorů. Není zcela jasné, zda použité postupy a měřicí přístroje vyhovují normám (předepsané metody, dovolené maximální chyby přístrojů). Z pohledu realizace je práce velmi kvalitně zpracována, zejména programové vybavení je propracováno do detailu. Vlastní dokument však vykazuje několik podstatných nedostatků a nepřesností. Nejproblematičtější částí je kapitola 8, věnovaná nejistotám měření. Diplomant se zde hned na začátku sám uvádí v omyl při výpočtu chyb použitých přístrojů, kde katalogové chyby uvedené v procentech chybně dosazuje do vztahů pro výpočet absolutní chyby (nedělí 100). Dopouští se tak fatálního omylu, který následně ještě podpoří slovním popisem o ne příliš vhodně zvoleném měřicím rozsahu. Takto je bohužel zcela znehodnocena relativně kvalitně zpracovaná kapitola o nejistotách. Výsledky měření nejsou v podstatě prezentovány z důvodu ochrany dat externího zadavatele, jsou uvedeny jen fotografie sestaveného měřicího systému. Je škoda, že diplomant nevyjednal zveřejnění alespoň některých změřených závislostí s vynecháním měřítka obvykle střežené vertikální osy grafu. V závěru diplomant jen shrnuje, co která kapitola obsahuje, ale vůbec se nevěnuje zhodnocení, zda navržený a realizovaný měřicí systém po HW i SW stránce vyhovuje požadavkům externího zadavatele a odpovídá požadovaným normám. Písemný dokument je zpracován pečlivě bez zásadních formálních chyb. I přes výše uvedené výtky je práce na velmi dobré úrovni a potvrzuje inženýrské schopnosti diplomanta. Doporučuji práci k obhajobě a navrhuji hodnocení velmi dobře/B.

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Splnění požadavků zadání A 18/20
Odborná úroveň práce B 40/50
Interpretace výsledků a jejich diskuse D 12/20
Formální zpracování práce A 10/10
Navrhovaná známka
B
Body
80

Otázky

eVSKP id 22287