BELIANČÍNOVÁ, B. Materiály pro kryty ran založené na povrchově modifikovaných polymerních nanovláknech [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta chemická. 2022.

Posudky

Posudek vedoucího

Zajíčková, Lenka

Ve své práci popisuje studentka aktuální předmět výzkumu, a to kombinaci ligninových nanočástic s polymerní nanovláken membránou. Lignin je v podstatě odpadní produkt zpracování dřeva, ale vytvoření nanočástic získává na zajímavých vlastnostech. Mezi jinými je v literatuře možné najít i pozorované antimikrobiální vlsatnosti ligninových nanočástic. Studentka se seznámila s postupem úpravy povrchů pomocí metody PECVD a vytvořila touto metodou několik typů funkčních vrstev, jejichž složení porovnala. Pomocí vybrané vrstvy připravené na nanovlákenou membránu se zde podařilo ukotvit velké množství ligninových nanočástic. Výsledné materiály opět charakterizovala a studovala jejich vliv na buněčné kultury. Do práce rovněž zpracovala výsledky antimikrobiálních testů, které byly provedeny na jiném pracovišti v rámci vědecké spolupráce. Tímto splnila požadavky zadání práce. K práci mám několik připomínek. Studentka by měla kritičtěji přistupovat k výběru zdrojů, viz např. citace [20]. Rešerše literatury o přípravě plazmových polymerů obsahujících aminové skupiny mohla být obsáhlejší. Odkaz na tabulku zastoupení jednotlivých vazeb ve vrstvách má špatné číslo. Výběr optimálních podmínek vrstvy aminového polymeru se neřídil pouze složením vrstvy, ale musela se vzít do úvahy i stabilita vrstvy ve vodě. Komentář o navázání funkčních skupin, které se už na povrchu PCL vyskytovaly, působí rozporuplně při srovnání s množstvím ligninových částic navázaných na PCL povrchu bez a s kyslíkovou plazmovou úpravou. Toto by si určitě zasloužilo zasvěcenější vysvětlení efektu úpravy povrchu kyslíkovým plazmatem a v budoucnu by mohlo být zajímavé udělat i XPS analýzu, která by měla odhalit rozdíly. Je také škoda, že se studentka z chemického hlediska nezamyslela nad původem vazby ligninových částic na plazmově modifikovaných površích. Práci nicméně považuji za velice kvalitní. Obsahuje i původní výsledky výzkumu, který může vést buď k patentu nebo publikaci v kvalitním mezinárodním časopise.

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Kvalita zpracování výsledků A
Interpretace výsledků, jejich diskuse C
Závěry práce a jejich formulace B
Využívání konzultací při řešení práce A
Celkový přístup k řešení úkolů C
Splnění požadavků zadání A
Studium literatury a její zpracování A
Využití poznatků z literatury A
Navrhovaná známka
A

Posudek oponenta

Vojtková,, Eva

Předložená práce studentky Beliančínové se zabývá studiem nanovlákených materiálů potencionálně vhodných pro krytí ran. Teoretická část je přehledně zpracována, je z ní patrný přehled současné literatury s malým možnostvím jazykových chyb, ale mám k ní pár výhrad. Objevují se zde chyby v zavádění zkratek, kdy je zkratka použita dříve než je zavedená - například SEM. Dále se v práci objevuje chyba ve formátu psaní jednotek teploty, kdy chybí mezera. Experimentální část je logicky dobře členěna a je z ní patrné, že se studentka tématu detailně věnovala. Jednotlivé experimenty jsou vhodně navrženy a provedeny. Bohužel k části s výsledky a diskuzí mám více výtek.Výsledky nejsou z mého pohledu úplně precizně prezentovány, což jejich přínos mírně shazuje. V popisu obrázků a grafů by se mělo znovu zmínit, i když je to i v textu, co na obrázku čtenář vidí. Tento popis by měl být všeříkající, nezávisle na textu. Pouze název nestačí. Také zde není zmíněno, kolik opakování bylo provedeno a jaká statistická analýza byla použita. Není vhodné tvrdit, jestli vidíme, nebo nevidíme případný efekt, pokud data nebyla statisticky zpracována. Dále by bylo vhodnější umístit obrázky až za odstavec a nenarušovat jeho strukturu. Zlepšila by se tak celková přehlednost a orientace ve výsledcích. Co opravdu této části ale chybí, je diskutování výsledků s jinou literaturou. Není zde jediný odkaz na recentní literaturu, se kterou by studentka získané výsledky srovnávala a nebo hledala vysvětlení pro pozorované jevy.

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Splnění požadavků zadání A
Logické členění práce A
Kvalita zpracování výsledků D
Interpretace výsledků, jejich diskuse C
Využití literatury a její citace C
Úroveň jazykového zpracování B
Formální úroveň práce – celkový dojem B
Závěry práce a jejich formulace B
Navrhovaná známka
B

Otázky

eVSKP id 138936