ŠROMOVÁ, M. Expertní systém pro vyhodnocení typu arytmie při katétrové radiofrekvenční ablaci srdečních arytmií [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta elektrotechniky a komunikačních technologií. 2013.
Předmětem práce studentky Michaely Šromové bylo nastudování problematiky diferenciální diagnostiky srdečních arytmií a problematiky expertních systémů, dále návrh diagnostického expertního systému použitelného k detekci arytmií pri katetrizačním výkonu. Práce má kvalitní teoretický úvod v obou oblastech zadání. V práci je proveden výběr vhodného prostředí pro expertní systém a návrh a sestavení samotného expertního systému. V části diskuze je velmi přehledně diskutován návrh řešení, které dokreslují jednotlivé přehledy otázek a odpovědí uvedené v příloze. Správnost řešení byla ověřena simultánně při reálném zákroku na I. interní kardioangiologické klinice FN u svaté Anny v Brně, kde vzešel požadavek na sestavení takového systému. Po formální stránce mám výtku k obrázkům s černým pozadím v kap. 2 a 6. Jedná se patrně o sejmutí obrazovky diagnostického přístroje, přesto by vhodná transformace barev prospěla lepší čitelnosti jejich obsahu. Práce je psána srozumitelně, stylisticky i gramaticky správně. Vzhledem k rozsahu práce bylo prostudováno adekvátní množství relevantních zdrojů. Předloženou práci slečny Michaely Šromové hodnotím známkou "výborně" / A.
Studentka Michaela Šromová se ve své práci zabývala konstrukcí softwarového klasifikátoru srdečních arytmií na bázi expertního systému (ES). Zadání vzniklo z podnětu kardiologů, jejichž pracoviště se také podílelo na sběru dat pro ověření funkce systému a na referenční ohodnocení dat. Text práce je v rozsahu 74 stran (mimo příloh) a obsahuje seznam 48 relevantních odborných pramenů. Po formální stránce je práce standardně zpracovaná, úprava textu, popisy a kvalita obrázků a číslování jsou vyhovující. Jednotlivé kapitoly jsou logicky řazeny. Nevhodně je pouze umístěna první zmínka o bázi znalostí expertního systému v kapitole 3.3, tedy ještě před základním popisem ES v kapitole 4. Pojem "znalostní báze" je pak navíc v dalším textu nahrazen pojmem "báze poznatků", přičemž jde zřejmě o tutéž část ES. Ve ostatním textu jsou správně používány relevantní odborné výrazy. Výsledkem řešení kvalitního projektu je expertní systém, jehož funkce byla ověřena na datové množině reálných signálů opatřených popisem kardiologa. Malý rozsah dat (celkem 16 pacientů) je akceptovatelný vzhledem k možnostem pracoviště, zvolenému chirurgickému výkonu a době řešení projektu. Autorka uvádí 100% shodu výsledků hodnocení expertním systémem a kardiologem. Bohužel však v práci chybí bližší specifikace podkladů, na jejichž základě kardiolog diagnostiku provedl (např. zda se lišily od vstupů expertního systému, atd). Na práci oceňuji zejména schopnost diplomantky zpracovat návrh expertního systému v jazyce Prolog a praktické ověření funkce ve spolupráci s kardiologickým pracovištěm.
eVSKP id 65509