SEDLÁČEK, J. Stanovení nonylfenolu a jeho izomerů ve vodách [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta chemická. 2013.

Posudky

Posudek vedoucího

Vávrová, Milada

Jmenovaný řešil v rámci své diplomové práce zcela novou problematiku,dosud na ústavu neřešenou, a to stanovení nonylfenolu a jeho derivátů ve vodách. Pro získání teoretických základů zpracoval obsáhlou rešerši, na jejímž podkladě si vypracoval plán experimentů tak, aby splnil zadané cíle řešení. Pro účely finální analýzy optimalizoval preanalytické i analytické postupy, zejména SPE a GC/MS, aby příslušná stanovení mohl provádět na potřebné koncentrační hladině. Odběry vzorků odpadní vody prováděl na velkokapacitní ČOV Brno-Modřice, ČOV Třebíč a ČOV situované v areálu Veterinární a farmaceutické univerzity Brno. Přes veškeré problémy vyskytnuvší se při řešení, tj. především poruchy přístrojové techniky (GC-GC/MS TOF), splnil cíle řešení a odevzdal diplomovou práci práci na výborné úrovni. Na základě vyřešení všech úkolů vedoucích ke splnění cílů a vzhledem ke kvalitě vypracované diplomové práce hodnotím jeho práci stupněm "výborně" a doporučuji ji k obhajobě.

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Splnění požadavků zadání A
Využití poznatků z literatury A
Studium literatury a její zpracování B
Interpretace výsledků, jejich diskuse A
Využívání konzultací při řešení práce B
Kvalita zpracování výsledků A
Závěry práce a jejich formulace A
Celkový přístup k řešení úkolů B
Navrhovaná známka
A

Posudek oponenta

Mravcová, Ludmila

Předložená diplomová práce je v rozsahu 73, kde 15 starn tvoří seznam použité literatury a přílohy. V práci byl při jejím vypracování použit rozsáhlý počet literárních zdrojů (112). Práce je klasicky členěna na část teoretickou, experimentální, zpracování a diskuzi výsledků. Po jazykové úrovni je práce dobře napsaná, bez překlepů a pravopisných chyb. Po grafické stránce bych uvítala mnohem větší členění textu do odstavců, protože text je takto často nepřehledný a hůře se v něm orientuje. Uvedené vzorce by mohly být graficky zpracovány jednotně , případně převzaté vzorce přímo z jiných zdojů bych doporučovala přepsat v nějakém z dostupných chemických programů. Co se týče jednotlivých částí, tak v Teoretické části je rozsáhle a kvalitně provedená rešerše o tenzidech se zaměřením na nonylfenol a oktylfenol. Jsou zde popsány vlatnosti látek, jejich použití, toxikologie, aktuální právní předpisy, atd. Při popisu možností stanovení sledovaných analytů bych se více zaměřila i na shrnutí toho, které metody, postupy a případně i s jakou úspěšností byly použity v dostupných publikacích (např. formou tabulky). Při popisu plynové chromatografie se student dopustil menších nepřesností. V experimentální části jsou jasně a srozumitelně popsány využité metody a postupy stanovení analytů. V nastavení GC bych neřešila popis sekundární kolony, protože stejně nebyla pro separaci použita. Při měření MS-TOF student nevyužíval SIM,tak jak uvádí. Získané výsledky jsou přehledně zpracované do úhledných tabulek a grafů.Jsou také zajímavě diskutovány a srovnány s jinou publikovanou literaturou (českou i zahraniční).V grafu č.6 (str.54) bylo vhodné zvolit tři odlišné barvy pro jednotlivé ČOV. V celkovém hodnocení předložené práce mohu konstatovat, že se student výborně zorientoval v dané problematice. Ve velkém množství využil dostupnou odbornou literaturu. Získané výsledky jsou velmi zajímavé a otevírají další možnosti analýzy pro sledování těchto analytů v životním prostředí v ČR. Diplomová práce splňuje všechny potřebné požadavky a hodnotím ji stupněm A/výborně.

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Splnění požadavků zadání A
Logické členění práce A
Kvalita zpracování výsledků A
Využití literatury a její citace A
Úroveň jazykového zpracování B
Závěry práce a jejich formulace A
Formální úroveň práce – celkový dojem B
Interpretace výsledků, jejich diskuse A
Navrhovaná známka
A

Otázky

eVSKP id 58464