BOMSKÝ, M. Automatické modální kladívko [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta elektrotechniky a komunikačních technologií. 2023.

Posudky

Posudek vedoucího

Beneš, Petr

Cílem bakalářské práce bylo navrhnout a ověřit vhodný mechanismus automatizovaného generování rázů modálním kladívkem. Práce navazovala na předchozí semestrální práci studenta. Zadání považuji za středně obtížné, vyžadovalo nastudování i některých znalostí z magisterského stupně studia a seznámení se s novými HW a SW prostředky. Student pracoval samostatně a iniciativně, pravidelně chodil na konzultace a činnosti si i odpovídajícím způsobem časově rozvrhl. Výsledkem je úspěšné ověření principu s využitím komerčně dostupných komponent. Práce splňuje všechny body zadání a doporučuji ji k obhajobě.

Navrhovaná známka
C
Body
75

Posudek oponenta

Čala, Martin

Bakalářská práce pana Bomského se zabývá vytvořením prototypu automatického modálního kladívka. Zadání je středně těžké. Práce začíná úvodem do rázových kladívek (kap. 1), kde popisuje jejich funkci, konstrukci a použití. Informace čerpá pouze z jednoho literárního zdroje [1]. Ocenil bych zde trochu lepší popis kinematiky pohybu, kterou by student zúročil v praktické části. Následuje krátká kapitola s přehledem dostupných kladívek. I přes její krátkost obsahuje potřebné informace, jedinou výtku bych měl k absenci měřítka, protože kladívko na obr. 2.2 vypadá poměrně malé, přitom se jedná o model s více než 5 kg těžkou hlavou. V kap. 3 uvádí průzkum možností automatizace úderu. Uvádí několik různých principů a snaží se i o popis jejich principu. Zde jednak zbytečně detailně člení podkapitoly, ale hlavně se dopouští používání nepřesných pojmů (např. váha místo hmotnost). Ocenil bych také srovnání metod, ze kterého by vyplývalo, který způsob je vhodný k jakému použití. V dalších kapitolách již student uvádí vlastní přínos práce, začíná teoretickým návrhem řešení v kap. 4. Zde uvádí vybraný způsob inspirovaný zařízením od firmy NV-Tech, ale neuvádí k tomu žádný důvod. Uvedený výpočet (rovnice (1) až (10)), který ukazuje v příloze A v práci nakonec vůbec nebyl užitečný, protože takto vybraný krokový motor neplnil očekávanou funkci. V kap. 5 a 6 rozebírá použitý HW a jeho zprovoznění. Uvedené informace jsou správné a obsahují dost informací k replikaci postupu. Obr. 6.5 s blokovým schématem bych uvítal spíš na začátku kap. 6. Čtenář by tak získal aspoň rámcovou představu o celém uspořádání a popis jednotlivých komponent by dával větší smysl. V kap. 7 oceňuji konstrukci testovacích pomůcek k otestování pružnosti a dalších dílčích vlastností bez potřeby používat modální kladívko rovnou, čímž eliminuje jeho poškození. Část o testování motorů (kap. 7.2) ale nechápu. První volba motoru (kap. 7.2.1) se ukázala jako nedostačující, protože motor nedokázal udržet připevněné kladívko a zastavoval se mimo požadovanou polohu. Zde podle mého názoru vyplývá, že student podcenil výpočet pro zjištění požadavků na motor. Není zde ani náznak toho, jak parametry alespoň trochu lépe odhadnout předem bez slepého zkoušení způsobem pokus/omyl. Následný popis ovládacího SW (kap. 8) srozumitelně ukazuje vytvořený program vytvořený v prostředí LabVIEW. Byť je program jednoduchý, evidentně umožňuje provést jedno nebo více poklepání kladívkem. Finální návrh uchycení také probíhal metodou pokus/omyl, kdy návrh č. 1 již z obrázku vypadá, že bude příliš pružit. Z testů (kap. 9.2) je zřejmé, že realizované řešení (návrh č. 2) plní svůj účel. Závěrem usuzuji, že práce plní všechny body zadání a zařízení funguje podle zadaných požadavků. Používaná metoda pokus/omyl snižuje kvalitu práce, a to zejména možnosti budoucího rozšíření. Navrhuji proto hodnocení C/70 bodů.

Navrhovaná známka
C
Body
70

Otázky

eVSKP id 151863