ŠIŠKA, J. Hudba jako veřejný prostor – Nový koncept brněnské Filharmonie [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta architektury. .

Posudky

Posudek vedoucího

Wahla, Ivan

Práce je velice dobře zpracována ve všech jejích částech. Otázky a náměty k obhajobě: 1) Vysvětlete materiálové řešení fasády a technologický postup jejího zhotovení. 2) Popište interiérové řešení sálu a akustické řešení.

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Přístup studenta ke zpracování B Student pracoval v průběhu projektování celé diplomové i její přípravy velice systematicky a soustavně. Přinášel velmi mnoho řešení, která byla postupně opouštěna, čímž došlo k značné postupné proměně návrhu. Tento vývoj projektu považuji za pozitivní.V dispozicích byly navrženy velmi reprezentativní monumentální prostory, v některých partiích možná až příliš velkorysé vzhledem k malé velikosti parcely.
Navrhovaná známka
B
Body
85

Posudek oponenta

Šupler, Libor

Autor předvedl své schopnosti při řešení dispozičních a funkčních vazeb. Svůj návrh prezentuje na vysoké grafické úrovni.

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Urbanistické řešení A V návrhu urbanistického konceptu autor zohledňuje několik základních aspektů - dopravu, pěší trasy, kontext brněnské okružní třídy a samotného centra. Objekt filharmonie navazuje na stávající uliční čáry a logicky uzavírá městský blok v ulicích Besední a Veselá. Před delší hmotou budovy filharmonie je vytvořen předprostor s charakterem náměstí, který umožňuje pohodlné shromáždění návštěvníků a rovněž uvozuje důstojný nástup do koncertní síně. Z analýz vyplynuly dva možné vstupy do budovy filharmonie, z jižní strany z centra a ze západní strany z ulice Husovy.
Architektonické řešení A Minimalistická forma fasády s kompozicí betonové plochy, prosklených ploch vstupního parteru a převýšeného foyeru, dává tušit, že jde o významnou veřejnou kulturní budovu. Směrem do ulice Besední je však použitá zcela jiná dvouplášťová fasáda, čímž je narušen dojem kompaktnosti hmoty budovy.
Provozní řešení A Řešení funkčních a dispozičních vazeb je logické a odpovídá zvolenému konceptu. Tímto základním konceptem je rozdělení budovy na striktně oddělené funkční celky, veřejný a provozní, které se prolínají ve společném foyeru v 1. NP. Otázkou je umístění kavárny do ulice Veselé, která nemá s provozem filharmonie žádnou vazbu a může tak být matoucí při příchodu do koncertní síně právě z tohoto směru. Parkování v podzemní garáži objektu je nezávislé na provozu filharmonie. Vhodné je rovněž umístění vjezdu mimo objekt koncertního sálu.
Technicko konstrukční řešení A Zvolené konstrukční řešení je vhodné a odpovídá dispozičnímu a funkčnímu řešení. V samotném koncertním sále jsou použity speciální akustické desky, které je možné centrálně nastavovat dle aktuálních požadavků akustiky. Spolu s fixními deskami vytvářejí zajímavou kompozici.
Formální úroveň A Formální a grafické zpracování je na velmi vysoké úrovni. Působivé a výstižné jsou čárové perspektivy a řezy.
Navrhovaná známka
A
Body
94

Otázky

eVSKP id 84701