FRIES, L. Výzkum bezolovnatých pájecích slitin z pohledu termoelektrických napětí [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta elektrotechniky a komunikačních technologií. 2019.
Student měl za úkol optimalizovat zařízení pro meření termoelektrických napětí různých materiálů, především měkkých pájek. Zadání splnil v plném rozsahu a po celý semestr docházel pravidelně do laboratoří a na konzultace. Svým konstruktivním přístupem řešil nastalé problémy jak při optimalizaci zařízení, tak při návrhu metodologie testování a samotného měření. Výsledky diplomové práce jsou přínosné hned v několika oborových oblastech. Psaná forma diplomové práce je dobře členěna. V některých částech textu mohly být použity vhodnější jazykové prostředky, ale i přes tyto nedostatky je práce na velmi dobré úrovni. V teoretické i praktické části student používal relevantní zdroje. Hodnotím známkou A (90 b) a doporučuji práci k obhajobě.
Dojem z velmi pěkně graficky zpracované diplomové práce Lukáše Friese narušuje vysoký počet jazykových chyb především v shodě podmět - přísudek. Už na začátku úvodu (str.1) je: ...pájky se stali..... a dále pokračuje řada obdobných překlepů. ( vlivy a její ...str. 22 ..., kabely by měli...str. 23, ... výsledky prokázali ... str 29. ...,vodiče se museli ... str. 29. apod.). Na str. 25 je chybně uvedeno ..termočlánky Pt100 .... Jde o odporové snímače. Na obr. 35. není uvedeno nic, z čeho by bylo možno usoudit na velikost útvarů a tudíž jejich význam pro měření. V závěru práce bych doporučil být méně kritický v hodnocení rozdílů výsledků od předcházející práce [2], protože v této práci byly měřeny vzorky. vytvořené z pájecích past přetavením v kokile, na rozdíl od vzorků z kompaktního materiálu (vliv tavidla a znečištění). Diplomová práce v plném rozsahu splňuje zadání a hodnotím ji stupněm C.
eVSKP id 119611