HANTÁK, M. Bezpečnost elektronického obchodování a dropshippingu [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta elektrotechniky a komunikačních technologií. 2024.
Bakalářská práce se zaměřuje na bezpečnost elektronického obchodování a dropshippingu. Student se na úvod práce věnuje představení tématu, v další části pak rozebírá specifickou právní úpravu s tématem související, v praktické části se pak věnuje návrhu platformy a dokumentuje ji. Rozsah práce je standardní. Na práci je patrno, že její zpracování nebylo uchopeno zcela vhodně. Přestože student konzultoval, některá doporučení se v práci více neprojevila a bohužel tak působí někdy nekonzistentním dojmem. V právní části by bylo vhodné věnovat akcent v některých případech na větší detail a konkrétní aspekty právní úpravy – někdy je text velmi obecný a dále pak není prostor pokrýt detailněji kýžené otázky pro téma specifické. Například s DSA měl student pak pracovat více (v práci je jen jedna spíše okrajová zmínka o dané úpravě). Na druhou stranu je vhodné, že v závěru práce student prezentoval návrh znění smluvních podmínek (ty jsou sice spíše dílčí, přesto ale dávají přehled o vhodném praktickém přístupu). Technická část je sama o sobě funkční a prezentuje vhodný základní návrh systému pro dropshipping (i když do informačního systému je nahrána jen částečně, vedoucímu byla prezentována). Je nutno konstatovat, že mohl být kladen větší akcent na otázky související s bezpečností, na druhou stranu dle prezentovaného představený návrh poskytuje základní očekávatelné funkcionality a může tak být využitelný dále. Mohlo ale dojít k vhodnější provazbě s právní částí. Přes výše uvedené výtky je nutno konstatovat, že téma je obtížné pro konzistentní zpracování. Formální úroveň textu je standardní, někdy působí lehce nepřehledně, ale to je dáno částečně komplexností problematiky. Práce s literaturou je obstojná.
Bakalářská práce se věnuje bezpečnosti elektronického obchodování a dropshippingu. Téma je obtížné – dokonce bych řekl, že přesahuje standardní obtížnost bakalářské práce. V teoretické části student popisuje relevantní právní úpravu. V praktické části se pak věnuje návrhu bezpečné platformy. Teoretická práce je obecná až povrchní. Student se právní úpravě věnuje pouze povrchně. Detailům, které jsou u právních předpisů velmi důležité z hlediska pozdější operacionalizace právních požadavků, se věnuje jen minimálně. Student i v teoretické práci usiluje o praktický výstup v podobě návrhu smluvních podmínek, ty však postrádají potřebnou úroveň detailu. Přes výše uvedené výhrady je největší překážkou pozitivnímu hodnocení práce její praktická část. Praktická část má totiž pouze omezenou vazbu na teoretickou část. Některá východiska pro praktickou část působí dojmem, že si je autor vymyslel. Druhým (a zásadnějším) problémem je, že praktická část byla odevzdána v podobě, která neumožňuje její ověření z mé strany. Musím se tak spolehnout na popis provedený v bakalářské práci. Ten však očividně předpokládá, že čtenář má výstup praktické části k dispozici. Z práce jsem tak celkově velmi rozpačitý. Formální úroveň textu je dobrá. Práce s literaturou také.
eVSKP id 159173