BULEJ, M. Františkánský klášter a Římské náměstí v Brně [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta architektury. 2019.

Posudky

Posudek vedoucího

Hrabec, Josef

Marek Bulej předkládá zajímavý koncept návrhu oživení františkánského kláštera a přilehlého Římského náměstí. Nové funkční využití kláštera zatraktivňuje zastřešením nádvoří, které nabízí možnosti nových, dosud nemožných aktivit - koncerty, přednášky, shromáždění atd. Koncept tohoto novotvaru v historickém prostředí je zajímavý, konstrukčně však bude náročný. Stejně zajímavý je i navržený způsob oživení a úprav Římského náměstí, které by se tímto způsobem mohlo stát živým a přitažlivým místem v centru Brna. Diplomová práce Marka Buleje splňuje požadavky zadání a doporučuji ji k obhajobě. Otázka k obhajobě: Jak si představujete noční osvětlení náměstí?

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Přístup studenta ke zpracování A 90 Autor předkládá zajímavý koncept novotvaru v historicky exponovaném prostředí, reflektující jak soudobé trendy, tak požadavky památkové péče a územní plán města. Práci předcházela analztická část a předprojektová příprava spojená s poznáním místa, sběrem a kompletací podkladů.Konečné vyznění svědčí o schopnosti Marka Buleje respektovat odkaz minulosti a ukazuje na jeho značnou míru empatie. Závěrem konstatuji, že práce splňuje základní požadavky kladené na diplomový projekt.
Navrhovaná známka
A
Body
90

Posudek oponenta

Tabarka, Miloslav

Diplomová práce včetně přehledu podkladů a jejich analýzy dokazují, že student má předpoklady pro navrhování v historickém prostředí, respektuje význam dané lokality včetně její památkové hodnoty.

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Urbanistické řešení A 90 Římské náměstí má dnes charakter opomíjené, špatně udržované spojnice mezi frekventovanými ulicemi Masarykova a Josefská. Student ve své práci ukazuje, že toto místo má velký potenciál. Spojení historické budovy františkánského kláštera s moderními dostavbami, úprava parteru a návrh zeleně vytvářejí přímo v centru města klidné zákoutí pro jeho obyvatele, návštěvníky i turisty.
Architektonické řešení A 90 Architektura navržených bytových domů a tržnice je soudobá, snaží se o kontext a reflexi stávající zástavby. Je pozitivní, že se do ní autor nesnaží vkládat nějaká poselství či skryté významy. V tomto případě bude důležitá spíše skladba použitých materiálů, promyšlených detailů a kvalitní provedení. Výrazným a architektonicky náročným zásahem do historické budovy kláštera je zastřešení nádvoří. Počáteční averze k těmto řešením již poněkud pominula, protože se prokázala řada jejich pozitiv. Navržená konstrukce je expresivní a je z ní cítit inspirace historií stavitelství. Podle mého názoru by mohla být subtilnější nebo alespoň barevně méně výrazná.
Provozní řešení A 95 Návrh využití kláštera představuje řadu samostatných provozních celků. Jejich dispoziční řešení je logické a přehledné. Student se snaží o to, aby zásahy do historických konstrukcí byly minimální, bourání se většinou týká konstrukcí novodobých nebo dožilých. Sjednocení okenních os a optimalizaci otvorů na fasádě do Římského náměstí lze hodnotit pozitivně. Provozní a dispoziční řešení bytových domů a tržnice je také vyhovující.
Technicko konstrukční řešení A 80 Podle technické zprávy mají novostavby bytových domů a tržnice běžné konstrukční a materiálové řešení jak nosných konstrukcí, tak i obvodových plášťů. V práci není podrobnější zmínka o zastřešení nádvoří kláštera, a přitom právě zde by se našla řada náročných detailů. Úprava plochy náměstí, konkrétně dlažby, je v návrhu poněkud monotónní, ve vizualizaci postrádám náznak městského mobiliáře.
Formální úroveň A 90 Diplomová práce má rozsah požadovaný v zadání, grafické zpracování má dobrou úroveň. V půdorysu přízemí kláštera jsou klenby zakresleny schematicky, místy zřejmě i nesprávně.
Navrhovaná známka
A
Body
90

Otázky

eVSKP id 116257