KŮTKA, M. Návrh elektronického zabezpečovacího systému (EZS) s prvky inteligentní domácnosti [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta elektrotechniky a komunikačních technologií. 2016.

Posudky

Posudek vedoucího

Jirgl, Miroslav

Cílem této práce byl zejména návrh a realizace projektové dokumentace elektronického zabezpečovacího systému pro vybraný dům. Zadavatelem práce byla společnost Ulimex spol, s.r.o., kde byly specifikovány požadavky a kde bylo možné konzultovat daný problém. Student nejprve provedl literární rešerši na téma EZS a seznámil se s potřebnými normami a předpisy. Dalším krokem pak byl popis produktů řady Jablotron 100 a porovnání těchto komponent s řešením jiných výrobců. Na základě získaných poznatků pak navrhnul a realizoval projektovou dokumentaci EZS pro moderní dům zadaného půdorysu. Student přistoupil k řešení této práce velmi zodpovědně a svědomitě, a ačkoli byla tato práce realizována pouze v rámci jednoho semestru (nenavazovala na semestrální projekt), dokázal si vhodně rozvrhnout své možnosti a nedostal se tak do časové tísně. Student tak splnil zadání dle požadavků zadávající firmy a tudíž i zadání bakalářské práce.

Navrhovaná známka
A
Body
91

Posudek oponenta

Hynčica, Ondřej

Úkolem studenta bylo vypracovat rešerši na téma elektronických zabezpečovacích systémů a provést průzkum trhu, dále se měl seznámit se systémem Jablotron 100 a provést návrh zabezpečovacího systému včetně projektové dokumentace. Zadaní považuji spíše za méně obtížné, protože je úzce zaměřeno a nevyžaduje vlastní vývoj. Student nastudoval potřebné normy a navrhl způsob zabezpečení modelového domu (tedy rozmístění a zapojení jednotlivých komponent zabezpečovacího systému), čímž splnil body zadání. Samotné zpracování práce by si zasloužilo více pozornosti. První část, tedy zpracování literární rešerše, se omezila na jediný zdroj (norma ČSN - Poplachové zabezpečovací a tísňové systémy). Nedostatek uvedených pramenů pak ještě podtrhují prohlášení typu „Podobných případů je celá řada“ , po jejichž přečtení čtenář touží vidět aspoň jeden. Zpracování rešerše je spíše stručné, chybí mi například zpracování typů ústředen, způsoby propojení prvků, napojení na navazující systémy, problematika napájení, rozdělení prvků (mimo vyjmenování v převzaté tabulce) nebo samotný postup při navrhování zabezpečení objektu. Dalším bodem pak je porovnání dostupných produktů na trhu. Uvdeny jsou dva produkty. S ohledem na zaměření práce na inteligentní domácnost jsem čekal také uvedení systémů určených pro inteligentní domácnosti, které integrují zabezpečovací funkce. Jako příklad obdobného systému je v práci uveden Honeywell Lyric, který není na našem trhu dostupný, a jeho popis v práci připomíná spíše reklamu. Dalším bodem je popis systému Jablotron 100. Tato část je zpracována velmi podrobně, popis prvků systému zabírá 17 stran (bez odkazů v textu). Poslední část stručně na necelých třech stranách popisuje samotný návrh projektu zabezpečení rodinného domu pomocí prvků systému Jablotron 100. Projekt je popsán v technické zprávě v příloze práce. Výkresová dokumentace i technická zpráva je zpracována velmi dobře. Postrádám pouze popis postupu vytvoření návrhu – bezpečnostní posouzení, počet uživatelů, rozdělení do zón, rozdělení na plášťovou a vnitřní ochranu. Tyto informace lze částečně získat z technické zprávy, popis postupu v práci chybí. Celkově je práce technicky dobře provedena a projektová dokumentace je zpracována správně. Přes výtky k písemné části navrhuji hodnocení dobře/C.

Navrhovaná známka
C
Body
78

Otázky

eVSKP id 94203